Objawy żołądkowo-jelitowe u pacjentów z COVID-19
Każdego dnia otrzymujemy kolejne informacje dotyczące niespecyficznych objawów choroby COVID-19. Wśród objawów niekojarzonych wcześniej z obecnością wirusa są również zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
Czy wirus może być przenoszony drogą pokarmową?
Główną drogą rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 jest transmisja drogą kropelkową i kontaktową. Dostępne źródła naukowe podają, że transmisja wirusa może być również związana z przewodem pokarmowym. Taki sposób zakażenia został potwierdzony w przypadku SARS-CoV. Wirus był wykryty w bioptatach (próbach tkankowych) przewodu pokarmowego oraz w kale pacjentów. Naukowcy wysunęli hipotezę, że obecność wirusa w przewodzie pokarmowym może częściowo wyjaśniać potencjalny nawrót choroby i uporczywą transmisję.
Jakie mogą być objawy zakażenia?
Częstość występowania objawów różni się w zależności o populacji i może wynosić od kilku do nawet pięćdziesięciu procent, dlatego z określeniem ogólnej częstotliwości należy poczekać na pojawienie się większej liczby badań. Warto jednak podkreślić, że dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą wyprzedzać pojawienie się typowych dla COVID-19 objawów ze strony układu oddechowego, dlatego stanowią ważny element prewencji zdrowia publicznego. Do najczęściej raportowanych objawów należały:
- nudności;
- wymioty;
- dyskomfort w jamie brzusznej;
- biegunka.
Dbajmy o swoją barierę jelitową!
Wraz ze wzrostem przepuszczalności ścian przewodu pokarmowego i przepływem do krwiobiegu obcych patogenów po zakażeniu wirusem mogą pojawić się takie objawy, jak biegunka, co teoretycznie wskazuje, że układ pokarmowy może być podatny na zakażenie SARS-COV-2. Naruszona bariera jelitowa stanowi poważne zagrożenia dla infekcji wtórnych, bakteryjnych, wirusowych oraz grzybiczych.
Źródło: Katarzyna Kotfis, Karolina Skonieczna-Żydecka. Anaesthesiol Intensive Ther 2020; 52. DOI: https://doi.org/10.5114/ait.2020.93867