Objawy żołądkowo-jelitowe u pacjentów z COVID-19

Każdego dnia otrzymujemy kolejne informacje dotyczące niespecyficznych objawów choroby COVID-19.  Wśród objawów niekojarzonych wcześniej z obecnością wirusa są również zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Czy wirus może być przenoszony drogą pokarmową?

Główną drogą rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 jest transmisja drogą kropelkową i kontaktową. Dostępne źródła naukowe podają, że transmisja wirusa może być również związana z przewodem pokarmowym. Taki sposób zakażenia został potwierdzony w przypadku SARS-CoV. Wirus był wykryty w bioptatach (próbach tkankowych) przewodu pokarmowego oraz w kale pacjentów. Naukowcy wysunęli hipotezę, że obecność wirusa  w przewodzie pokarmowym może częściowo wyjaśniać potencjalny nawrót choroby i uporczywą transmisję.

Jakie mogą być objawy zakażenia?

Częstość występowania objawów różni się w zależności o populacji i może wynosić od kilku do nawet pięćdziesięciu procent, dlatego z określeniem ogólnej częstotliwości należy poczekać na pojawienie się większej liczby badań. Warto jednak podkreślić, że dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą wyprzedzać pojawienie się typowych dla COVID-19 objawów ze strony układu oddechowego, dlatego stanowią ważny  element prewencji zdrowia publicznego. Do najczęściej raportowanych objawów należały:

  • nudności;
  • wymioty;
  • dyskomfort w jamie brzusznej;
  • biegunka.

Dbajmy o swoją barierę jelitową!

Wraz ze wzrostem przepuszczalności ścian przewodu pokarmowego i przepływem do krwiobiegu obcych patogenów po zakażeniu wirusem mogą pojawić się takie objawy, jak biegunka, co teoretycznie wskazuje, że układ pokarmowy może być podatny na zakażenie SARS-COV-2. Naruszona bariera jelitowa stanowi poważne zagrożenia dla infekcji wtórnych, bakteryjnych, wirusowych oraz grzybiczych.

Źródło: Katarzyna Kotfis, Karolina Skonieczna-Żydecka. Anaesthesiol Intensive Ther 2020; 52. DOI: https://doi.org/10.5114/ait.2020.93867

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *