Czy probiotyki wpływają na poprawę parametrów metabolicznych u zdrowych ludzi?
Kolejną bardzo ważną publikacją, która ukazała się ostatnio w Journal of Clinical Medicine jest przegląd systematyczny i metaanaliza randomizowanych badań klinicznych. Te dwa badania sprawdzały wpływ probiotyków oraz synbiotyków na czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Innymi słowy, czy probiotykoterapia u potencjalnie zdrowej populacji może obniżyć ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe w przyszłości?
Jak wyglądała analiza?
Do analizy włączono 61 randomizowanych badań klinicznych, które łącznie obejmowały grupę 5422 uczestników. Kryteria włączenia obejmowały przyjmowanie probiotyków/synbiotyków przez co najmniej 4 tygodnie. Uczestnicy badania musieli być również zdrowi, a liczebność grupy większa od 20. Istotne było również, żeby badanie zawierało informacje o parametrach związanych z wystąpieniem ryzyka sercowo-naczyniowego, takich jak: profil lipidowy, BMI, obwód pasa, insulinooporność czy nadciśnienie. W badaniu wzięli udział również pacjenci z nadmierną masą ciała, którzy nie mieli otyłości olbrzymiej i nie cierpieli na zaburzenia sercowo-naczyniowe.
Efekt probiotykoterapii na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych
Analiza wykazała, że probiotykoterapia istotnie zmniejsza wskaźnik masy ciała – BMI oraz obwód pasa. Parametry te były sprawdzane na odpowiednio 1256 (uczestnicy 16 badań) oraz 690 osobach (uczestnicy 8 badań). Co ciekawe, u pacjentów z podwyższonym BMI porbiotykoterapia istotnie zmniejszyła również poziom cholesterolu całkowitego oraz obwód pasa. Badanie pokazuje, że efekty probiotykoterapii mogą być bardziej widoczne u pacjentów starszych i tych z nadmierną masą ciała.
Probiotykoterapia
Większość stosowanych preparatów probiotycznych zawierała szczepy z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium. Średni czas stosowania probiotykoterapii wynosił 67 dni, codzienna dawka od 106 do 1010 CFU/g. Do analizy zakwalifikowano również badanie dr Szulińskiej, które badało efekt preparatu Sanprobi Barrier – dostępnego na rynku polskim, o którym pisałam już wcześniej: http://metabolika.pl/probiotykoterapia-w-otylosci/
Zachęcam do przeczytania całości artykułu: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32521799/