Czy zastosowanie probiotyków obniży koszty pacjentów z IBS?

Ostatnio wpadł mi ciekawy artykuł, który zawiera informacje z nowego raportu CRN, pokazującego, że stosowanie probiotyków u pacjentów z IBS obniża znacząco koszty związane z obniżeniem aktywności zawodowej pacjentów.

Objawy IBS mogą być kosztowne…

Raport zawiera obliczenia nie tylko dla IBS, ale także dla innych chorób przewlekłych, w tym osteoporozy, zwyrodnienia plamki żółtej i chorób układu krążenia. Największą redukcję ryzyka zdarzenia medycznego przypisano przyjmowaniu probiotyków w przypadku zespołu jelita nadwrażliwego (IBS). Objawy IBS są związane z bólem brzucha, zmianą konsystencji stolca i częstości wypróżnień, co może znacznie wpłynąć na jakość życia chorych. W związku z tym IBS prowadzi do większej niż oczekiwano absencji w pracy lub szkole, co z kolei wpływa na produktywność, a także obciąża pacjentów znacznymi kosztami leczenia.

Probiotyki są bardzo opłacalne

Ważnym wynikiem analizy jest fakt, że stosowanie suplementów probiotycznych może doprowadzić do złagodzenia objawów IBS u 34,7%, co wiąże się do powrotu do pełnej aktywności zawodowej. Szacuje się, że stosowanie probiotyków przy IBS może zapobiec 406 milionom godzin straconych w pracy w USA w 2022 roku, co przekłada się na 11,1 miliarda dolarów oszczędności netto rocznie. Naukowcy obliczyli, że jeden dolar wydany na suplementy probiotyczne dla pacjentów z IBS pozwala zaoszczędzić 6,18 dolara. Warto również dodać, że oszczędności na kosztach medycznych i farmaceutycznych dla pacjentów cierpiących na epizody IBS nie zostały uwzględnione w tych obliczeniach.

Co to oznacza?

Analiza pokazuje, że stosowanie probiotyków może obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia ciężkiego epizodu IBS, co z kolei może mieć pozytywny wpływ na aktywność zawodową i związane z nią zyski.

Źródło: Frost & Sullivan, Supplements to Savings, Health Care Cost Savings from the Targeted Use of Dietary Supplements 2022–2030, CRN Foundation

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *