Probiotykoterapia w zespole jelita nadwrażliwego (IBS) u dzieci

Czy wiecie, że już co piąte dziecko w wieku szkolnym może cierpieć na IBS? Niestety, schorzenie to może znacząco wpływać na jakość życia i postępy w nauce. Czy w trakcie leczenia powinno stosować się probiotyki?

Dziecięcy IBS – w jakim momencie jesteśmy?

Częstość występowania zespołu jelita nadwrażliwego (IBS) u dzieci jest wysoka i może dotyczyć nawet 20% pociech w wieku szkolnym na całym świecie. Niestety, schorzenie to może znacząco wpływać na jakość życia i postępy w nauce.

Terapia skojarzona leczenia IBS obejmuje dietę, leczenie farmakologiczne oraz coraz częściej interwencję psychologiczną, a sama diagnoza w wieku dziecięcym jest bardzo trudna. Dane z końca XX wieku pokazują, że przewlekły, nawracający ból brzucha w dzieciństwie dotyka teraz dwa razy więcej dzieci w wieku szkolnym niż w latach 90.

Już w 1997 roku Young i współ. próbowali wdrożyć probiotykoterapię jako dodatkowy czynnik wspomagający leczenie IBS. Przeprowadzili randomizowane badanie kliniczne u 11 dzieci w wieku szkolnym, które przez 4 tygodnie otrzymywały probiotyk Lactobacillus plantarum 299V lub placebo. Dzieci z grupy probiotycznej odczuwały znaczące zmniejszenie objawów w porównaniu z wartościami wyjściowymi, podczas gdy leczenie placebo nie przyniosło żadnej poprawy. Na przestrzeni lat probiotyki były coraz częściej używane podczas wspomagania leczenia chorób układu pokarmowego, w tym również IBS.

Dziecięcy IBS – Czy probiotykoterapia jest skuteczna?

W 2021 roku ukazał się przegląd systematyczny z meta-analizą, który odpowiadał na pytanie – czy probiotykoterapia jest skuteczną metodą walki z IBS u dzieci? Do analizy zakwalifikowano 9 randomizowanych badań klinicznych, w których podawano zarówno probiotyki, jak i synbiotyki. Najczęstszymi preparatami były probiotyki jednoskładnikowe i mieszanki szczepów Lactobacillus i Bifidobacterium, a sama probiotykoterapia trwała od 4 do 8 tygodni. Wyniki pokazały, że probiotykoterapia istotnie zmniejszyła nasilenie i częstotliwość bólu brzucha u dzieci, w porówananiu z placebo.

Czy probiotyki działają w dziecięcym IBS? Badania pokazują, że skutecznie redukują dolegliwości i powinny być włączone do leczenia pacjentów pediatrycznych z zespołem jelita nadwrażliwego (IBS).

Źródło:

1. Young, R J; Hanner, T L; Vanderhoof, J A. THERAPEUTIC EFFICACY OF LACTOBACILLUS PLANTARUM 299V IN CHRONIC RECURRENT ABDOMINAL PAIN OF CHILDHOOD: 93. Journal of Pediatric Gastroenterology & Nutrition: October 1997 – Volume 25 – Issue 4 – p 465.

2. Xu HL, Zou LL, Chen MB, Wang H, Shen WM, Zheng QH, Cui WY. Efficacy of probiotic adjuvant therapy for irritable bowel syndrome in children: A systematic review and meta-analysis. PLoS One. 2021 Aug 6;16(8):e0255160. doi: 10.1371/journal.pone.0255160. PMID: 34358238; PMCID: PMC8345868.

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *