Schemat stosowania probiotyku u dzieci

Wybór odpowiedniego probiotyku

Wiek dziecięcy wiąże się z częstymi infekcjami, które w niektórych przypadkach kończą się podaniem antybiotyków, również tych o szerokim spektrum. Antybiotykoterapia wymaga jednak podania probiotyku w odpowiednim schemacie. Jak to zrobić?

Po przeprowadzonej antybiotykoterapii zazwyczaj wybieramy probiotyk jednoszczepowy. Często u dzieci po długiej antybiotykoterapii lub po kilkukrotnym podaniu antybiotyku w relatywnie krótkim odstępie czasu (np. 3 antybiotyki rocznie) mogą pojawiać się dolegliwości ze strony układu pokarmowego, z których najczęstsza jest biegunka poatybiotykowa. W takim przypadku często rekomendowane są preparaty zawierające szczepy gatunków Lactobacillus plantarum, Lactobacillus rhamnosus oraz Saccharaomyces boulardii.

Jak długo stosować probiotyk?

Probiotyk powinniśmy zacząć stosować od początku podania antybiotyku, a następnie, przez kolejne 3 miesiące. Jeśli w tym czasie nastąpi kolejne podanie antybiotyku, nie przerywamy probiotykoterapii, tylko wydłużamy ją o kolejne 3 miesiące. W celu podtrzymania efektów probiotykoterapii można podawać probiotyki przez następne 9 miesięcy, przez 10 dni w każdym miesiącu.

Jaką formę preparatu wybrać?

Da dzieci do lat 3 odpowiedniaą formą preparatu jest probiotyk w kropelkach, natomiast powyżej 3. roku życia, jeśli dziecko nie ma problemu z połykaniem tabletek, można podać probiotyk kapsułkowy.

Jak stosować probiotyk?

Probiotyk zawsze należy stosować zgodnie z ulotką, chyba że lekarz zdecyduje o innym dawkowaniu. Probiotyk można łączyć z posiłkiem, o różnych porach dnia, choć najlepiej zachować równe odstępy od podania – np. podawać rano przed śniadaniem.

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *