Interakcje leków i suplementów z preparatami na koncentracje i pamięć

Jesień to czas, kiedy częściej sięgamy po preparaty na koncentracje i przywrócenie równowagi psychicznej. Bardzo często w składzie tych preparatów możemy znaleźć miłorząb japoński lub żeń-szeń, dlatego dziś wpis o tym, kto powinien zrezygnować z brania takich preparatów.

Żeń-szeń

Żeń-szeń (Panax ginseng) to roślina o szerokim zastosowaniu w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Od lat wiadomo, że roślina ta korzystnie wpływa na poprawę funkcji poznawczych i pomaga przywrócić równowagę psychiczną, dlatego często znajduje się w preparatach na poprawę koncentracji czy pamięci.

Okazuje się jednak, że żeń-szeń wykazuje niekorzystny wpływ na leki stosowane w leczeniu depresji – inhibitory monoaminooksydazy, do których należą fenelzyna, moklobemid i trancypromina. Ekstrakty z tej rośliny nasilają działanie leku, co może powodować wzrost stymulacji psychoaktywnej, a także wystąpienie działań niepożądanych, podobnych do objawów przeziębienia czy grypy, takich jak dreszcze i bóle głowy. 

Okazuje się również, że żeń-szeń wchodzi  w interakcje z suplementami zawierającymi ekstrakty z kofeiną (gdzie kofeina jest w wyższym stężeniu), co może skutkować nadmiernym poceniem się, pobudzeniem czy zaburzeniami rytmu serca. Osoby zażywające preparaty na nadciśnienie powinny unikać suplementów zawierających żeń-szeń, który podwyższa ciśnienie krwi i może zmniejszyć skuteczność leczenia. Podobna interakcja występuje w przypadku leków przeciwzakrzepowych, głównie acenokumarolu i warfaryny.

Miłorząb japoński

Miłorząb japoński (Ginkgo biloba) ma podobne zastosowanie co żeń-szeń i jest jednym z najczęściej stosowanych preparatów roślinnych na pamięć i koncentrację. Niestety wiele osób przyjmujących leki nie powinno zażywać preparatów zwierających ekstrakty z tej rośliny.

W grupie wysokiego ryzyka interakcji znalazły się, tak jak w przypadku żeń-szenia, osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, leki stosowane na obniżenie ciśnienia krwi czy antydepresanty. Co ciekawe, jednoczesne stosowanie aspiryny i Ginkgo biloba może zwiększyć ryzyko samoistnych krwawień. Przy długotrwałym stosowaniu ibuprofenu, diklofenaku czy ketoprofenu zwiększamy ryzyko podrażnienia błony śluzowej żołądka, wrzodów oraz krwawienia z przewodu pokarmowego. Z drugiej strony inhibitory pompy protonowej wykazują zmniejszone działanie w przypadku stosowania suplementów z miłorzębem japońskim.

Źródło: Halina Bojarowicz, Paulina Dźwigulska. Suplementy diety. Część III. Interakcje suplementów diety z lekami. Hygeia Public Health 2012, 47(4): 442-447.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *