A. muciniphila kolonizuje jelita dziecka z mlekiem mamy
Mleko mamy jest najlepszym pokarmem, jakie może otrzymywać dziecko w pierwszym roku życia. Zawiera ono szereg bioaktywnych składników i zmienia się wraz z potrzebami dziecka. Badania pokazują, że mleko mamy stanowi również ważny element odpowiedniego dojrzewania mikrobiomu jelitowego i pomaga w zasiedleniu przewodu pokarmowego komensalnymi mikroorganizmami. Okazuje, że jedną z komensalnych bakterii, przekazywaną z mlekiem mamy, jest właśnie Akkermansia muciniphila.
Wahania liczebności A. muciniphila, mają wpływ na całą równowagę mikrobiomu jelitowego, a jej niższe stężenia mogą być związane z zaburzeniami metabolicznymi, chorobami immunologicznymi, neurodegeneracyjnymi czy nowotworami.
A. muciniphila a mleko mamy
W marcu 2023 roku grupa badaczy z Chin wyizolowała ponad 30 szczepów bakterii A. muciniphila z ludzkiego kału oraz mleka. Co ciekawe, szczep o największym potencjale probiotycznym – AM06 – był wyizolowany właśnie z mleka matki.
Badacze oceniali potencjał tego szczepu zgodnie z zaleceniami FAO/WHO. Badania na zwierzętach potwierdził, że szczep AM06 wyizolowany z mleka matki nie ma czynników wirulencji i jest genetycznie stabilny. Warto podkreślić również, że jest bardzo odporny na zmiany pH i sole żółciowe.