Akkermansia muciniphila a zdrowie jelit
Najważniejsze działanie probiotyku jest związane z odbudowaniem prawidłowej funkcji jelit i walką z dysbiozą. Co w takim razie z postbiotykami, takimi jak Akkermansia muciniphila?
Akkermansia mucinipila a dysbioza
Wiele badań wykazało korelację między chorobami metabolicznymi związanymi z otyłością a zwiększoną przepuszczalnością jelit, która indukuje metaboliczną endotoksemię i stan zapalny. A. muciniphila, podobnie jak probiotyki, może znacząco poprawić integralność bariery jelitowej poprzez przywrócenie odpowiedniej warstwy śluzu jelitowego, zmniejszenie lokalnego stanu zapalnego w jelitach, zmniejszenie przepuszczalności bariery jelitowej oraz obniżenie stężenia lipopolisacharydu bakteryjnego (LPS) w wątrobie i mięśniach (co wiąże się również ze zmniejszeniem ogólnoustrojowego stanu zapalnego towarzyszącego chorobom metabolicznym).
Badania in vitro pokazują, że A. muciniphila może przylegać do nabłonka jelitowego i zwiększyć monowarstwę enterocytów, co sugeruje, że A. muciniphila ma zdolność do naprawy uszkodzonej bariery jelitowej.
Akkermansia muciniphila a IBD
Akkermansia muciniphila zmniejszyła znacząco zapalenie jelita grubego u pacjentów z IBD. Chociaż rola A. muciniphila w zapaleniu jelita grubego jest nie jest jeszcze do końca jasna, większość badań podkreśla potencjalne korzyści A. muciniphila lub jej metabolitów w odniesieniu do zmniejszania metabolicznej endotoksemii i systemowego zapalenia, oraz poprawy integralności bariery jelitowej.
A. muciniphila zwiększa również pulę krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Dzięki degradacji mucyny dostarcza octanu, propionianu i oligosacharydów. A. muciniphila może również pośrednio zwiększyć pulę maślanu, dzięki pozytywnym interakcją z innymi bakteriami produkującymi maślan, takimi jak: Faecalibacterium prausnitzii i Anaerostipes caccie.
Pasteryzowana Akkermansia muciniphila
Bardzo ważne jest również to, że pozytywne efekty związane z poprawą zdrowia jelit są również obecne, a niektóre badania pokazują, że w niektórych aspektach nawet mocniejsze, w przypadku pasteryzowanej formy bakterii lub nawet jej fragmentów. Z punktu widzenia konsumenta informacja ta jest niezmiernie ważna, bo na rynku obecnie mamy dostępną tylko formę pasteryzowaną.
Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8726741/