Akkermansia muciniphila – nowy sposób na redukcję masy ciała?
Kolejne ważne doniesienie z konferencji z Rzymu. Tym razem dowiecie się o bakterii Akkermansia muciniphila i jej roli we wspomaganiu leczeniu otyłości.
Co to jest Akkermansia muciniphila?
Akkermansia muciniphila jest Gram-ujemną, beztlenową bakterią występującą w prawidłowym mikrobiomie ssaków. Szacuje się, że stanowiona średnio 1-5% mikrobiomu jelitowego, a jej ilość jest odwrotnie skorelowana z masą ciał i indeksem masy ciała (BMI).
Akkermansia muciniphila – Czy ta bakteria odchudza?
W ostatnich 10 latach zaczęto interesować się potencjałem prozdrowotnym bakterii beztlenowych, których hodowla jest bardzo problematyczna. Jedną z takich bakterii jest Akkermansia muciniphila – przyjmowanie jej pozwoliłoby:
- zmniejszyć masę tłuszczu,
- poprawić metabolizm glukozy,
- zmniejszyć stan zapalny,
- odwrócić metaboliczne skutki diety wysokotłuszczowej.
W badaniach przeprowadzonych z udziałem myszy, udowodniono, że podawanie im żywych bakterii Akkermansia muciniphila na diecie wysokotłuszczowej zmniejszyło prawię o połowę przyrost ich wagi.
Akkermansia muciniphila – pierwsze badanie z udziałem ludzi
W 2019 roku na łamach prestiżowego czasopisma Nature Medicine opublikowano wyniki pierwszego, randomizowanego badania klinicznego, w którym podawano Akkermansia muciniphila ludziom. W badaniu wzięło udział 32 otyłych uczestników, którzy zostali przydzieleni do trzech grup: suplementujących żywe bakterie (1010 CFU), pasteryzowane bakterie (1010 CFU) lub placebo przez 12 tygodni.
Badania pokazały, że zarówno grupa, suplementująca bakterie żywe, jak i otrzymująca bakterie pasteryzowane istotnie poprawiły wrażliwość na insulinę i spadło u nich stężenie cholesterolu całkowitego. Grupa otrzymująca bakterie pasteryzowane wykazała również spadek masy ciała średnio o 2,27 kg, spadek masy tłuszczu średnio o 1,37 kg, a także zmniejszenie obwodu pasa średnio o 2,63 cm.
Nie tylko Akkermansia muciniphila
Za kilka lat preparaty zawierające szczepy Akkermansia muciniphila pojawią się na rynku komercyjnym. Warto jednak podkreślić, że polscy naukowcy również mają duże osiągnięcia w badaniach nad probiotykami oraz otyłością. Zapraszam do zapoznania się z wynikami badań dr Szulińskiej, która stosowała wieloszczepowy probiotyk dostępny na rynku polskim u kobiet w okresie okołomenopauzalnym: http://metabolika.pl/probiotykoterapia-w-otylosci/
Dlaczego probiotyki mogą wspomóc leczenie otylości?
Dysbioza oraz dysfunkcja bariery jelitowej są to składowe zaburzeń metabolicznych prowadzących do rozwoju otyłości, chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2 czy niealkoholowego stłuszczenia wątroby (NAFLD). Wiele badań pokazuje, że przywrócenie równowagi w jelitach powoduje szereg pozytywnych zmian o charakterze ogólnoustrojowym. Jaką role odgrywa zdrowie jelit w leczeniu otyłości pomożecie przeczytać również tutaj:
Źródło: Depommier, C., Everard, A., Druart, C. et al. Supplementation with Akkermansia muciniphila in overweight and obese human volunteers: a proof-of-concept exploratory study. Nat Med 25, 1096–1103 (2019). https://doi.org/10.1038/s41591-019-0495-2.
Przeczytaj więcej: