Celiakia u dzieci – jakie mogą być objawy?
Celiakia to choroba autoimmunologiczna, w której komórki układu odpornościowego niszczą kosmki jelitowe, co drastycznie obniża wchłanianie składników odżywczych i powoduje dolegliwości żołądkowo-jelitowe.
Celiakia jest odpowiedzią organizmu na składowe glutenu, który jest szeroko rozpowszechniony w pieczywie oraz wielu produktach spożywczych, w których dodaje się mąkę lub jej przetwory. Wielu z nas kojarzy celiakie jako chorobę związaną wyłącznie z objawami żołądkowo-jelitowymi, szczególnie jeśli chodzi o dzieci. Nic bardziej mylnego, u części małych pacjentów celiakia może dawać zupełnie niespecyficzne objawy.
Jakich objawów możemy się spodziewać w przebiegu celiakii?
- częste biegunki lub zaparcia (czasem naprzemienne biegunki i zaparcia);
- nudności i wymioty i nieznanej etiologii;
- wzdęcia;
- bóle i skurcze brzucha;
- nieprawidłowy przyrost wagowy i wzrostowy względem siatek centylowych;
- niski wzrost, niewynikający z genetyki;
- opóźnione dojrzewanie, brak miesiączki;
- niedokrwistość z niedoboru żelaza;
- afty jamy ustnej;
- zmniejszenie gęstości mineralnej kości;
- zmiany skórne;
- bóle głowy.
Jak wygląda „standardowy” mały pacjent z celiakią?
Dziecko chore na celiakię może mieć pełen wachlarz objawów, ale najczęściej jednym z nich są zaburzenia układu pokarmowego i zaburzenia wchłaniania – często w wynikach można spodziewać się niedokrwistości z niedoboru żelaza. Dziecko przed postawieniem diagnozy jest najczęściej w dolnej normie (lub poniżej normy) siatek centylowych dotyczących wzrostu i/lub wagi.
Jak może wyglądać „niestandardowy” mały pacjent z celiakią?
Często diagnoza celiakii przychodzi dość późno, nawet kiedy dziecko ma kilkanaście lat, kiedy problemy związane z rozwojem zaczynają być bardziej widoczne. Często pojawiają się niespecyficzne zmiany skórne i anemia, kojarzone raczej z wiekiem dojrzewania.
Z czym celiakia lubi być w parze?
Najczęściej chorobami współistniejącymi z celiakią są autoimmunologiczne choroby tarczycy, np. Hashimoto oraz cukrzyca typu 1 Niektóre źródła opisują również autoimmunologiczne choroby wątroby czy niedobór IgA.
Źródło: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/ukladpokarmowy/70416,celiakia
Przeczytaj więcej: