Co powinno się znaleźć na opakowaniu probiotyku?
Kolejne wpisy będą poświęcone czytaniu informacji zawartych na opakowaniu probiotyku. Ponieważ probiotyki są rejestrowane jako suplementy diety, należy wybierać te preparaty, których oznaczenie na opakowaniu/ulotce sugeruje, że preparat był poddany kontroli jakości. Jak to zrobić?
Suplementy jako preparaty mają wspomagać procesy metaboliczne i powinny (ale nie muszą!) być poddane kontroli jakości. Firmy, które dbają o jakość swoich produktów często poddają suplementy badaniom i procedurom, które dotyczą leków, zapewniając konsumentowi najwyższą jakość. Część suplementów ma również potwierdzone działanie w badaniach klinicznych. Niestety na rynku takich preparatów jest niewiele, a w przypadku suplementów tylko kilka firm może się pochwalić potwierdzoną skutecznością w badaniach klinicznych.
Przeciętny konsument nie zagląda często do specyfiki produktu, który wskazuje na procedury i badania, jakim jest poddany dany preparat. W wyborze suplementu bardzo często kierujemy się ceną, co często powoduje, że kupujemy dużą ilość preparatów, które nie przynoszą żadnego efektu terapeutycznego. Podobnie jest w przypadku probiotyków.
Probiotyki – Na co zwrócić uwagę?
- Po pierwsze wszystkie składniki preparatu (bakterie probiotyczne) powinny być wymienione do poziomu szczepu, np. Lactobacillus plantarum 299V (Lactobacillus – rodzaj, plantarum – gatunek, 299V – szczep). Jeśli w probiotyku występują fraza „zawiera szczepy/gatunki Lactobacillus”, lub „zawiera szczepy Lactobacillus plantarum” to probiotyk jest mało wiarygodny, bo sam producent nie jest w stanie podać jakie bakterie znajdują się w jego preparacie.
- Jak dawkować preparat? Producent powinien określić dawkowanie preparatu dla dzieci oraz dla dorosłych.
- Czy skuteczność preparatu jest potwierdzona w badaniach klinicznych. Ta informacja będzie przydatna dla specjalistów i pacjentów, którzy chcą dopasować preparat do danego schorzenia. Informacje o badaniach klinicznych można znaleźć w medycznych bazach danych (badania kliniczne szczepów znajdujących się w preparacie) lub na stronie producenta w specyfikacji suplementu.
- Jaka ilość bakterii przypada na jedną dawkę preparatu – jest to bardzo ważna informacja, więc będę pisać o tym w kolejnym artykule.
- Zalecenia dotyczące długości stosowania/ przeciwwskazań do stosowania.
Jeśli preparat nie zawiera informacji dotyczących szczepu czy dawkowania, powinniśmy zdecydowanie go unikać.