Czy moje dziecko cierpi na zespół jelita nadwrażliwego?

Zespół jelita nadwrażliwego (IBS) u dzieci jest jednym z czynników, które wpływają na zaburzenia prawidłowego odżywienia i rozwoju dziecka. Jeśli Twoja pociecha często skarży się na ból brzucha, koniecznie sprawdź, jakie są kryteria IBS dla dzieci:

Zespół jelita nadwrażliwego (ang. Irritable bowel syndrome, IBS) jest jednym z najczęstszych zaburzeń żołądkowo-jelitowych u dzieci, choć częstotliwość jego występowania jest nadal trudna do oszacowana, a diagnoza zazwyczaj dotyczy dzieci starszych i nastolatków. Niedawna metaanaliza dotycząca częstości występowania IBS u dzieci w latach 1957-2014  wykazała, że  IBS dotyczy średnio 8,8% niepełnoletnich. Dane płynące z Azji pokazują, że problem ten może dotyczyć nawet 12,4% dzieci.

Jak rozpoznać zespół jelita nadwrażliwego (IBS) u dziecka?

IBS rozpoznaje się na podstawie tzw. Kryteriów Rzymskich IV, a sama diagnoza opiera się głównie na obserwacji występowania objawów. Aby zdiagnozować IBS dziecko musi odczuwać ból brzucha przez minimum 4 dni w miesiącu (przez co najmniej 2 miesiące poprzedzające diagnozę). Ból nie może być konsekwencją innej choroby i musi być związany z co najmniej jedną z poniższych przyczyn :

  • defekacją;
  • zmianą częstotliwości wypróżnień;
  • zmianą formy (wyglądu) stolca.

Warto pamiętać, że ból u dzieci z IBS nie ustępuje wraz z ustąpieniem zaparć – dzieci, u których ból ustępuje, mają zaparcia funkcjonalne, a nie zespół jelita nadwrażliwego.

Jeśli twoje dziecko odczuwa częste bóle brzucha i ma problem z wypróżnianiem, należy skonsultować się z gastroenterologiem dziecięcym, aby ocenił prawdopodobieństwo występowania IBS.

Zespół jelita nadwrażliwego (IBS) jest jednym z czynników, które zaburzenia wchłanianie składników odżywczych i mogą powodować zaburzenia w prawidłowym rozwoju dziecka.

Źródło: Devanarayana NM, Rajindrajith S. Irritable bowel syndrome in children: Current knowledge, challenges and opportunities. World J Gastroenterol. 2018;24(21):2211-2235. doi:10.3748/wjg.v24.i21.2211.

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *