Czy można przyjmować probiotyk jedno- i wieloszczepowy jednocześnie?
Koniec roku to czas na odpowiedzi dotyczące najczęściej zadawanych pytań. Jedno z nich brzmi: Czy mogę przyjmować jednocześnie preparat jedno- i wieloszczepowy? Sprawdźmy więc, jak to jest i czy rzeczywiście im więcej szczepów, tym lepiej?
Czy mogę przyjmować preparat jedno- i wieloszczepowy równocześnie?
Co prawda nie ma wyraźnych przeciwwskazań do takiego postępowania, jednak zdecydowanie odradzam łączenie kilku preparatów probiotycznych.
Po pierwsze, działania poszczególnych probiotyków mogą się wzajemnie znosić, a same szczepy wykazywać zbyt dużą konkurencję między sobą. Po drugie, u osób bardziej wrażliwych takie postępowanie może skończyć się biegunką, zwłaszcza przy łączeniu kilku preparatów naraz. Pamiętajmy, że probiotyki to żywe bakterie, a ich nadmiar może powodować przejściowe dolegliwości żołądkowo-jelitowe.
Czy preparat z większą liczbą szczepów jest lepszy?
Często dostaję pytania o porównanie preparatów, np. 9-szczepowych i 3-szczepowych. Czy więcej oznacza lepiej? Zupełnie nie. Sama liczba szczepów nie ma kluczowego znaczenia, bo probiotykoterapia nie zwiększa bezpośrednio różnorodności w jelicie. Podawane bakterie — niezależnie, czy jest to jeden, czy więcej szczepów — mają przede wszystkim stworzyć konkurencję dla patogenów i przywrócić równowagę w mikrobiomie. Najważniejsze jest to, by wybrać preparat, którego skuteczność została potwierdzona badaniami klinicznymi.
Czy można stosować naprzemiennie preparaty jedno- i wieloszczepowe?
Jak najbardziej. Najlepiej w konfiguracji opakowanie za opakowaniem, czyli np. miesiąc suplementacji jednym preparatem, a następny miesiąc drugim, lub — jeszcze lepiej — w cyklach 3-miesięcznych. Nie zaleca się natomiast przyjmowania jednego preparatu jednego dnia, a innego — kolejnego dnia.