III edycja „Mikrobiota jest Kobietą” już za nami. O czym mogliśmy posłuchać?
III edycja konferencji „Mikrobiota jest Kobietą” już za nami! 8 marca 2025 roku, w hotelu Courtyard by Marriott w Szczecinie, ponownie obchodziliśmy prawdziwe święto nauki, dostępne także dla szerszej publiczności online. Łącznie, zarówno stacjonarnie, jak i przez internet, uczestniczyło blisko 1000 osób.
W tym roku konferencję podzielono na trzy główne panele. Pierwszy z nich był poświęcony bakterii przyszłości – Akkermansii muciniphila (A. muciniphila). Uczestnicy mogli posłuchać o fascynujących zależnościach związanych z osią jelito-mózg oraz jelito-skóra. Jak wiadomo, ilość A. muciniphila może determinować nasze zdrowie metaboliczne, a osoby długowieczne mają tej bakterii znacznie więcej w swojej mikrobiocie. Interesujący był również wątek modulacji mikrobioty poprzez wysokiej jakości antyoksydanty, które mogą zwiększać poziom A. muciniphila. Co istotne, nawet bakteria pasteryzowana, choć sama nie zasiedla jelit, może wspierać przywrócenie równowagi metabolicznej.
Kolejna sesja dotyczyła osi jelito-mózg w kontekście zdrowia psychicznego, zmiany nawyków oraz trudności z redukcją masy ciała u osób z otyłością. Eksperci podkreślali znaczenie diety, aktywności fizycznej i odpowiedniego podejścia psychodietetycznego w leczeniu otyłości. Szczególnie wyczekiwany był wykład prof. dr hab. n. med. Beaty Łoniewskiej, neonatologa, która mówiła o znaczeniu pierwszych 1000 dni życia dziecka dla zdrowia w jego przyszłości. Poruszono także istotny temat stosowania probiotyków w praktyce pediatrycznej.
Ostatnia sesja została poświęcona niedokrwistości z niedoboru żelaza. Prelegenci szczegółowo omówili diagnostykę tej choroby oraz dietetyczne źródła żelaza. Prof. dr hab. n. med. Wojciech Marlicz zwrócił uwagę na skutki uboczne suplementacji żelazem i przedstawił alternatywną metodę zwiększenia jego wchłaniania za pomocą probiotyku L. plantarum 299v. Badania pokazują, że probiotyk ten jest skuteczny oraz bezpieczny także dla kobiet ciężarnych, które są szczególnie narażone na niedobór żelaza.
Jeśli nie uczestniczyliście w tegorocznej edycji, koniecznie pojawcie się za rok! Warto odwiedzić konferencję stacjonarnie, by mieć możliwość dyskusji z czołowymi ekspertami w dziedzinie mikrobiomu.