Jak działają analogi GLP-1?
Analogi GLP-1 w ostatnich latach są jednymi z najczęściej przepisywanych leków u pacjentów z cukrzycą typu 2 i otyłością, szczególnie jeśli niezbędna jest redukcja masy ciała. Na czym polega działanie analogów GLP-1?
Co to jest GLP-1?
Glukagonopodobny peptyd 1 (glucagon-like peptide-1, GLP-1) to hormon wytwarzany w jelicie cienkim.
Działa poprzez:
- stymulację wydzielania insuliny (która następnie umożliwia komórkom pobieranie glukozy);
- hamowanie wydzielania glukagonu (który zapobiega przedostawaniu się większej ilości glukozy do krwiobiegu) w celu obniżenia poziomu cukru we krwi;
- spowalnianie opróżniania żołądka, co oznacza, że mniej glukozy z pożywienia jest uwalniane do krwiobiegu;
- zwiększanie uczucia sytości po jedzeniu, co przyczynia się do jego właściwości odchudzających.
Krótko działające GLP-1 są szczególnie skuteczne w obniżaniu maksymalnego poziomu glukozy, podczas gdy dłużej działające GLP-1 mają bardziej zrównoważony wpływ na obniżenie poziomu glukozy po posiłku i na czczo.
Dla kogo są analogi GLP-1?
Agoniści receptora GLP-1 są najczęściej stosowani przez osoby z cukrzycą typu 2 w celu kontrolowania poziomu cukru we krwi. GLP-1 mogą być przyjmowane samodzielnie lub z metforminą lub innymi lekami przeciwcukrzycowymi. GLP-1 są również dedykowane osobom z otyłością.
Jakie są korzyści ze stosowania GLP-1?
GLP-1 są wysoce skuteczne w obniżaniu poziomu glukozy we krwi. Często GLP-1 są podawane z innymi lekami w ramach leczenia skojarzonego i mogą prowadzić do znacznej utraty wagi. Niektóre leki GLP-1 są sprzedawane zarówno w leczeniu cukrzycy, jak i otyłości. Na przykład Ozempic (lek na cukrzycę) i Wegovy (lek na otyłość) wykorzystują GLP-1 o nazwie semaglutyd i różnią się jedynie dawką.
Analogi GLP-1 – Jakie są wady?
Większość GLP-1 przyjmuje się we wstrzyknięciach. Jedynym wyjątkiem jest Rybelsus, lek doustny (tabletka). Częste działania niepożądane obejmują nudności, wymioty i biegunkę, co powoduje, że część pacjentów musi odstawić lek.
Przeczytaj więcej: