Nowy lek na otyłość w ostatniej fazie badań klinicznych
Ostatnio środowisko naukowe obiegła informacja o nowym leku, który może zmienić oblicze leczenia otyłości. Lek znajduje się w trzeciej fazie badań klinicznych i już niedługo może wejść na rynek. Wstępne wyniki opublikowano w „The New England Journal of Medicine”.
Wilding i współ. opublikowali pracę, w której przedstawili pierwsze wyniki badań klinicznych nowego leku – semaglutide. Badanie było przeprowadzone na grupie 1961 otyłych dorosłych (BMI >30 kg/m2), bez cukrzycy. Uczestnicy byli losowo przydzieleni do grupy placebo lub do grupy otrzymującej semaglutide. Badanie trwało 68 tygodni, podczas których pacjenci otrzymywali raz w tygodniu zastrzyk z 2,4 mg semaglutide lub placebo, w celu wspomagania walki z otyłością. Uczestnicy badania mieli również zalecenia związane ze zmianą nawyków żywieniowych i aktywnością fizyczną.
Jakie są wyniki badania?
- W grupie przyjmującej semaglutide średnia redukcja masy ciała wynosiła 14,9%, a w grupie otrzymującej placebo – 2,4%.
- Średnia redukcja masy ciała w kilogramach wynosiła 15,3 kg w grupie z semaglutide, oraz 2,6 kg w grupie z placebo.
- Grupa stosująca lek zredukowała również ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, zmniejszyła ciśnienie krwi i poziom glukozy.
- Skutki uboczne stosowania semaglutide, które pojawiły się u niektórych pacjentów, to nudności i biegunka, efekty te istotnie częściej pojawiały się w grupie z semaglutide, niż w grupie z placebo.
Badacze i wynalazcy leku podkreślają, że może on wspomóc leczenie otyłości. Tak obiecujące wstępne wyniki udało się uzyskać tylko w przypadku operacji bariatrycznych, które są obarczone relatywnie wysokim ryzykiem. Semaglutide jest analogiem jednego z hormonów regulujących głód i sytość – glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP-1). GLP-1 jest hormonem jelitowym, uwalnianym po posiłku, zwiększa uczucie sytości i zmniejsza uczucie głodu. Źródło: https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT03548935