Polacy tyją podczas pandemii COVID-19

Pandemia COVID-19 spowodowała, że wielu z nas drastycznie ograniczyło aktywność fizyczną oraz czas spędzany poza domem. Niestety zmiany te nałożyły się często z brakiem motywacji do ćwiczenia w domu, wydłużeniem czasu spędzonego przed telewizorem i zwiększeniem kaloryczności diety. Od miesięcy wielu ekspertów alarmuje, że wraz z wprowadzeniem restrykcji związanych z utrudnieniem dostępu do różnych rodzajów aktywności fizycznej może dość do pogłębienia problemu innej pandemii… otyłości.

We wrześniu pojawiły się pierwsze dane odnośnie przyrostu masy ciała wśród naszej populacji podczas pandemii COVID-19. Chciałabym nadmienić, że dane przedstawione w poniższym badaniu zostały zebrane w kwietniu i maju 2020 roku, czyli przed drugą falą zakażeń i drugim lockdownem.

W badaniu przeprowadzonym przez E. Dryweń i współ. przeanalizowano ankiety 1769 dorosłych kobiet z terenu całej Polski. Pytania dotyczyły zmiany nawyków żywieniowych, poziomu aktywności fizycznej oraz jakości snu podczas pandemii COVID-19. Oto najważniejsze obserwacje:

  • 34% respondentek przybrało na wadzę, a tylko 18% zmniejszyło masę ciała.
  • 44% kobiet wcześniej otyłych kobiet w pandemii jeszcze zwiększyło masę ciała.
  • 74% kobiet wcześniej z niedowagą zmniejszyło w czasie pandemii masę ciała.
  • W grupie kobiet, które przytyły, średni wzrost masy ciała wynosił 2,8 kg, a 65% z nich zwiększyło spożycie pokarmu.

Badanie potwierdziło wcześniejsze obawy związane z negatywnym wpływem pandemii na naszą masę ciała. Dodatkowo widzimy, że osoby z zaburzeniami odżywiania i nieprawidłową masą ciała pogłębiły swój problem. Negatywne zmiany zauważono zarówno u osób  z niedowagą, jak i nadwagą. Badacze podają również, że główną przyczyną przyrostu masy ciała był brak aktywności fizycznej i zmiana nawyków żywieniowych.

Czekamy na kolejne dane, które podsumują cały rok 2020. Warto dodać, że ten rok u wielu osób pogłębił również odczucia stresowe, co dodatkowo zwiększa ryzyko powikłań metabolicznych zarówno w otyłości, jak i w niedowadze.

Źródło:

  1. Drywień, M.E.; Hamulka, J.; Zielinska-Pukos, M.A.; Jeruszka-Bielak, M.; Górnicka, M. The COVID-19 Pandemic Lockdowns and Changes in Body Weight among Polish Women. A Cross-Sectional Online Survey PLifeCOVID-19 Study. Sustainability 202012, 7768.

Przeczytaj także

1 Response

  1. Indiana pisze:

    Mniej ruchu, dużo tłustego jedzenia, przekąsek plus duża dawka stresu…nie ma się co dziwić w sumie. Chociaz to najprostszy scenariusz otyłosci, tak naprawde niewiele osób dostrzega problem. A ten z czasem sie powieksza…Otyłosc której nie dostrzeże sie w pore moze sie zakończyc chorobami towarzyszacymi jak chociazby cukrzyca, ale i mnóstwem infekcji na które narażony jest osłabiony organizm. A sama otyłosc mozna wyleczyc nawet i dieta czy ruchem o ile zadziała sie w pore. W szpitalu medicover lekarze zaczynaja terapie od dookreslenia aktualnego stanu zdrowia pacjenta, od szczegółowej diagnostyki i na tej podstawie decyduja jak bedzie przebiegalo leczenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *