Suplementacja L plantarum 299v jako alternatywa utrzymania prawidłowego poziomu żelaza u ciężarnych
Kolejna praca, która porusza temat zwiększenia wchłaniania żelaza poprzez probiotykoterapię. Suplementacja L. plantarum 299v jako alternatywa utrzymania prawidłowego poziomu żelaza u ciężarnych
Opis badania
Pomimo zaleceń dotyczących spożycia żelaza, ponad jedna czwarta kobiet w ciąży ma jego niedobór. Lactiplantibacillus plantarum 299v (wcześniej Lactobacillus plantarum 299v) zwiększa wchłanianie żelaza u osób niebędących w ciąży i może mieć pozytywny wpływ na ciążę u osób z wystarczającymi zapasami żelaza.
OjiNjideka wraz z zespołem na początku 2023 opublikował wyniki podwójnie zaślepionych randomizowanych badań klinicznych, w których kobietom między 15. a 20. tygodniem ciąży podawano probiotyk Lp299v i witaminy prenatalne z żelazem lub placebo i witaminy prenatalne z żelazem. Warto podkreślić, że pacjentki włączone do badania były w grupie wysokiego ryzyka niedokrwistości z niedoboru żelaza, zdefiniowanego przez stężenie hemoglobiny 10,0-12,0 g/Dl. Zawartość żelaza w suplementach diety wynosiła 27 mg, a probiotyk w grupie badanej podawano w dawce 1010 CFU/dzień. Do badania zakwalifikowano 20 pacjentek, z czego 13 z nich ukończyło badanie.
Jakie były wyniki badania?
W grupie probiotycznej zaobserwowano istotny statystycznie, wolniejszy spadek parametrów niedokrwistości i żelaza, w porównaniu z placebo. L. plantarum 299v może być więc alternatywną terapią zwiększenia wchłaniania żelaza w czasie ciąży.
Czy probiotykoterapia w ciąży jest bezpieczna?
Obecnie nie ma doniesień na temat jakichkolwiek skutków ubocznych związanych z przyjmowaniem probiotyków u kobiet ciężarnych, również w tym wypadku suplementacja probiotyku okazała się bezpieczna.
Przeczytaj więcej: