Nowa publikacja o suplementacji colostrum

Chciałabym pochwalić się wam najnowszą publikacją wyników badań suplementacji colostrum wśród studentów. Miło mi powiadomić, że jestem współautorką tej pracy. Czy suplementacja colostrum może zmniejszyć ryzyko zachorowania na infekcje górnych dróg oddechowych?

Nutrients – badanie colostrum

Wcześniejsze badania (również naszej grupy badawczej) pokazały, że suplementacja colostrum może pomóc zmniejszyć wydzielanie zonuliny oraz przeciwdziałać rozszczelnieniu bariery jelitowej. Meta-analiza badań na czynnych sportowcach pokazała, że suplementacja colostrum może zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji górnych dróg oddechowych u osób trenujących. W naszym badaniu sprawdziliśmy, że podobny efekt można uzyskać na grupie osób młodych, które nie są w grupie wysokiego ryzyka infekcji dróg oddechowych. Wyniki zostały opublikowane kilka dni temu (16.04.2023) w prestiżowym czasopiśmie żywieniowym „Nutriens”.                                                                                                        

Uczestnikami badania byli studenci studiów dziennych uczęszczający na zajęcia w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Jedynym kryterium wykluczającym z badania była alergia na mleko krowie. Ogólny stan zdrowia wszystkich uczestników badania uznano za dobry i kwalifikujący ich do podjęcia studiów dziennych na uczelni, co potwierdzały obowiązkowe okresowe badania lekarskie. Ostatecznie 234 uczestników zakwalifikowało się do badania, które rozpoczęło się jesienią 2021 roku. Uczestnicy byli losowo przydzielani do grupy colostrum (2 x 500 mg/dzień) i grupy placebo przez 45 dni a następnie przez 7 kolejnych dni, zaczynając od dnia 87.

Badanie colostrum – Wyniki

Zapadalność na infekcje górnych dróg oddechowych była codziennie monitorowana dzięki kwestionariuszom on-line. Wyniki pokazały, że studenci medycyny przyjmujący colostrum, obciążeni stresem związanym z trudnymi zaliczeniami w trakcie sesji, w porównaniu ze studentami Wydziału Nauk o Zdrowiu, którzy w momencie badania nie byli tak obciążeni obowiązkami naukowymi (dodatkowa grupa kontrolna) istotnie zmniejszyli częstość infekcji górnych dróg oddechowych.

Można zatem stwierdzić, że chociaż młode zdrowe osoby wydają się być mniej narażone na infekcje górnych dróg oddechowych, to suplementacja colostrum może stanowić istotne wsparcie u osób o podwyższonym ryzyku infekcyjnym ze względu na narażenie na duże obciążenie pracą i zwiększony kontakt z czynnikami zakaźnymi.

Link do badania: https://www.mdpi.com/2072-6643/15/8/1925

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *