Alergie u pacjentów z zespołem jelita nadwrażliwego

W kolejnych wpisach będziemy poruszać temat alergii w zespole jelita nadwrażliwego (ang. IBS). W dzisiejszym wpisie przeczytacie o tym, jak często alergie pokarmowe występują u osób z IBS i czy osoby z IBS powinny wykonać testy na alergie.

Na łamach prestiżowego czasopisma Gastroenterology and Hepatology pojawił się wywiad z profesorem Nikolasem Talley z Uniwersytetu Newcasle w Australii, wybitnym gastroenterologiem zajmującym się pacjentami z zespołem jelita nadwrażliwego (ang. IBS). Przez kolejne wpisy będziemy omawiać najważniejsze części z wywiadu.

Jak często występują alergie pokarmowe u pacjentów z IBS?

NK: Alergie pokarmowe, kojarzone z immunoglobinami typu IgE są rzadkie u pacjentów z IBS, chociaż mogą wystąpić. Warto jednak podkreślić, że jedzenie ma duży wpływ na wywoływanie objawów u pacjentów z IBS lub dyspepsją czynnościową, ponieważ objawy często występują po posiłku. Grupa badaczy z Niemiec opublikowała ostatnio wyniki obserwacji pacjentów z IBS, które było prowadzone przez 5 lat. Zaobserwowali oni, że gdy antygeny pokarmowe, takie jak białka pszenicy, dostają się na błonę śluzową dwunastnicy u pacjentów z IBS, często wywołują ostre zmiany obejmujące zwiększoną przepuszczalność jelit i eozynofilowe zapalenie jelit. To odkrycie zdecydowanie sugeruje, że nietypowy proces alergii pokarmowej, w którym nie pośredniczy IgE, może być kluczowy dla pacjentów z IBS. Obserwacja ta jest niezmiernie ważna, ponieważ pokazuje znaczenie określonej żywności w IBS, a przynajmniej u części pacjentów z IBS, którzy powinni wyeliminować na stałe niektóre produkty żywnościowe.

Czy pacjenci z IBS powinni zostać skierowani do alergologa?

NK: Konsultacja z alergologiem nie jest zalecana w podstawowym schemacie działania. Alergolodzy są pomocni w rozpoznawaniu prawdziwych alergii pokarmowych, w których pośredniczą IgE, których pacjenci z IBS i dyspepsją czynnościową zwykle nie mają. Nie oznacza to jednak, że alergen pokarmowy nie wywołuje choroby. Standardowe testy skórne alergenów nie dostarczą użytecznych informacji, a nawet mogą prowadzić do wyników  fałszywie dodatnich. Dlatego nie wysyłam rutynowo moich pacjentów z objawami czynnościowymi przewodu pokarmowego do alergologa, chyba że podejrzewam prawdziwą alergię pokarmową lub jeśli mój pacjent ma inny proces chorobowy, taki jak eozynofilowe zapalenie żołądka i jelit.

Źródło: Nicholas J. Talley. ADVANCES IN IBS: Allergies and Irritable Bowel Syndrome. Gastroenterology & Hepatology  Volume 15, Issue 11  November 2019.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *