Co na temat Akkermansii mówi EFSA?

Po ostatnim wpisie dostałam wiele pytań, czy któraś z omawianych w poprzednim wpisie organizacji wypowiedziała się na temat Akkermansii? A no więc wypowiedziała…

Zapytanie do EFSA

24 października 2019 r. spółka A-Mansia Biotech S.A. złożyła do Komisji wniosek zgodnie z art. 10 rozporządzenia (UE) nr 2015/2283 o wprowadzenie do obrotu w UE pasteryzowanej Akkermansii muciniphili jako nowej żywności.
Pasteryzowana Akkermansia muciniphila ma być stosowana w suplementach diety określonych w dyrektywie 2002/46/WE oraz w żywności specjalnego przeznaczenia medycznego określonej w rozporządzeniu (UE) nr 609/2013.
Pasteryzowana Akkermansia muciniphila ma być stosowana w suplementach diety określonych w dyrektywie 2002/46/WE oraz w żywności specjalnego przeznaczenia medycznego określonej w rozporządzeniu (UE) nr 609/2013.

Zgodnie z art. 10 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2015/2283 Komisja Europejska zwraca się do Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności o wydanie opinii naukowej na temat pasteryzowanej Akkermansii muciniphili jako nowej żywności.

A co na to EFSA?

Panel Nowej Żywności i Alergenów Pokarmowych (NDA), będący częścią EFSA, został poproszony o wydanie opinii na temat pasteryzowanej Akkermansii muciniphili jako nowej żywności zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2015/2283. Komisja podkreśla, że A. muciniphila jest dobrze scharakteryzowanym, nieprodukującym toksyn, awirulentnym mikroorganizmem, który został zgłoszony jako część fizjologicznej mikrobioty jelitowej. Wnioskodawca planuje wprowadzić na rynek produkt jako suplement diety proponowany w dawce (maksymalnej) 5 × 1010 komórek/dzień przez osoby dorosłe z wyłączeniem kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Panel uważa, że proces produkcji jest wystarczająco opisany, a dostarczone informacje na temat składu suplementu są wystarczające do jego scharakteryzowania. Biorąc pod uwagę skład i proponowane warunki stosowania, spożycie A. muciniphili nie jest niekorzystne z żywieniowego punktu widzenia, dlatego może on się znaleźć w suplemencie diety.

W oparciu o dane literaturowe i stosując współczynnik niepewności wynoszący 200 do poziomu, przy którym nie obserwuje się szkodliwych skutków (NOAEL) w 90-dniowym badaniu toksyczności doustnej po podaniu wielokrotnym u szczurów, Panel stwierdza, że spożycie 3,4 × 1010 komórek dziennie jest bezpieczne dla populacji docelowej, pod warunkiem że liczba żywych komórek w suplemencie wynosi < 10 jednostek tworzących kolonie (CFU)/g (tj. granica wykrywalności).

Konkluzja: Komisja EFSA pozytywnie zaopiniowała wprowadzenie Akkermansia na rynek europejski a dotychczasowe dowody naukowe są wystarczające, aby potwierdzić jej bezpieczeństwo. Źródło: https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.2903/j.efsa.2021.6780

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *