Zastosowanie probiotyków wędrujących – probiotyki na infekcje intymne

Probiotyki wędrujące najczęściej są stosowane do wspomagania leczenia infekcji intymnych i infekcji układu moczowego. Dziś przedstawię kilka szczepów, które wykazały skuteczność w badaniach klinicznych.

Czy probiotyki na infekcje intymne naprawdę są skuteczne?

Wyniki meta-analiz pokazują, że stosowanie probiotyków na infekcje intymne jest skuteczne. W 2022 roku, na łamach czasopisma „European Review for Medical and Pharmacological Science” ukazała się meta-analiza, która miała na celu sprawdzenie, czy stosowanie probiotyków może  być skuteczne w leczeniu bakteryjnych infekcji intymnych. Do analizy włączono 18 badań dotyczących zastosowania probiotyków/placebo/antybiotyku. Probiotyki okazały się skuteczne w zmniejszeniu objawów infekcji oraz obniżały ryzyko nawrotu dolegliwości (nawet po zastosowaniu antybiotyku).

Jak szczepy doustne warto wybrać?

Probiotyki dosutne mają mniejszą „siłę działania” w stosunku do probiotyków dopochwowych, co jest związane choćby z tym, że mniej bakterii przedostaje się do miejsca zapalenia. W przypadku probiotyku doustnego można wybierać preparaty jedno- i oraz wieloszczepowe. W badaniach klinicznych często pojawiają się szczepy Lactobacillus gasperi, Lactobacillus fermentum oraz Lactobacillus rhamnosus i Lactobacillus reuteri.

Kiedy nie stosować doustnej suplementacji?

Pacjentki, które przyjmują leki immunosupresyjne, powinny rozważyć stosowanie probiotyków dopochwowych.

Źródło: Liu HF, Yi N. A systematic review and meta-analysis on the efficacy of probiotics for bacterial vaginosis. Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2022 Jan;26(1):90-98. doi: 10.26355/eurrev_202201_27752. PMID: 35049024.

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *