Czy probiotyki pomagają łagodniej przejść COVID-19?

Epidemiolodzy szacują, że szczyt zachorowań na COVID-19 będzie prawdopodobnie na przełomie stycznia i lutego. Wielu z Was pyta, czy probiotyki mogą złagodzić objawy zakażenia? Na to pytanie może odpowiedzieć najnowsza meta-analiza.

SARS-CoV-2 to wirus, który od 2020 roku spowodował miliony zgonów, wpływając na globalne zdrowie i gospodarkę świata. Pomimo opracowania skutecznych szczepień ochronnych, liczba zachowań w Polsce i na świecie jest nadal bardzo wysoka.

COVID-19 a probiotyki

Zainteresowanie probiotykami w kontekście pandemii COVID-19 pojawiło się w momencie, kiedy okazało się że część pacjentów cierpi również na objawy ze strony układu pokarmowego, które czasem zostają z pacjentem jeszcze wiele miesięcy po zakażeniu. Stosowanie probiotyków wykazało korzystny wpływ w wielu chorobach, w tym w infekcjach układu oddechowego, dlatego zaczęto zastanawiać się, czy będą również skuteczne we wspomaganiu leczenia pacjentów z COVID-19.  

Badanie skuteczności probiotyków

W połowie 2022 roku na łamach czasopisma Food Science and Nutrition pojawiła się meta-analiza, która starała się rozstrzygnąć kwestie korzyści płynących z podawania probiotyków podczas infekcji SARS-CoV-2. Badanie miało na celu sprawdzić skuteczność probiotyków jako leczenia wspomagającego. Do analizy włączono dziewięć badań (7 badań klinicznych i 2 badania kohortowe), z których trzy badania kliniczne stanowiły podstawę meta-analizy.

Wyniki meta-analizy

Wyniki pokazały, że stosowanie probiotyków w okresie infekcji wiązało się się z istotną redukcją objawów zgłaszanych przez pacjentów z COVID-19. Warto jest podkreślić, że redukcja ta wynosiła aż 51%. Odnotowano znaczącą poprawę w zakresie kaszlu, bólów głowy i biegunki u pacjentów stosujących probiotyk (zarówno jedno-, jak i wieloszczepowy).

Covid-19 a probiotyki: podsumowanie

Suplementacja probiotykami może pomóc w redukcji objawów COVID-19. Warto jest zatem rozważyć suplementacje probiotykiem w czasie okołoinfekcyjnym, szczególnie jeśli pojawiły się u nas objawy ze strony układu pokarmowego. Jeśli po skończonej infekcji nadal czujemy dyskomfort ze strony układu pokarmowego, warto rozważyć przedłużenie stosowania probiotyku.

Źródło: Neris Almeida Viana S, do Reis Santos Pereira T, de Carvalho Alves J, Tianeze de Castro C, Santana C da Silva L, Henrique Sousa Pinheiro L, Nougalli Roselino M. Benefits of probiotic use on COVID-19: A systematic review and meta-analysis. Crit Rev Food Sci Nutr. 2022 Sep 30:1-13. doi: 10.1080/10408398.2022.2128713. Epub ahead of print. PMID: 36178362.

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *