Czy można podawać probiotyki w SIBO?

Dzisiaj odpowiedź na często zadawane pytanie – czy można podawać probiotyki pacjentom z przerostem bakteryjnym jelita cienkiego? Zajrzyjmy co mówią na ten temat badania naukowe:

W poprzednich wpisach mówiłam o tym, że przerost bakteryjny jelita cienkiego (SIBO) może być również spowodowany zwiększeniem liczby bakterii komensalnych, choć w większości przypadków badania mikrobiologiczne potwierdzają przerost bakterii patogennych pochodzących z jelita grubego. Wiele osób zastanawia się, czy jeśli w jelitach jest zbyt duża liczba bakterii, to suplementacja probiotykami jest bezpieczna? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w meta-analizie wykonanej w 2017 roku przez Zhonga i współbadaczy.

Jakie bakterie podawać w SIBO?

W badaniu przeanalizowano 14 pełnych artykułów i 8 doniesień konferencyjnych. We wszystkich badaniach SIBO było diagnozowane na podstawie testu oddechowego. Najczęstszymi probiotykami były szczepy Bifidobacterium, Lactobacillus oraz Saccharomyces boulardi i Bacillus clausi. Terapia probiotyczna wynosiła od 7 dni do 6 miesięcy. Badacze chcieli odpowiedzieć na pytanie, czy probiotykoterapia może zapobiegać SIBO oraz czy łagodzić objawy tego schorzenia.

Probiotyki w SIBO – wyniki badania

Analiza pokazała, że suplementacja probiotykami podczas wspomagania leczenia SIBO jest bezpieczna i może złagodzić dolegliwości bólowe. Pacjenci przyjmujący probiotyk wykazali zmniejszone stężenia wodoru w testach oddechowych, co wskazywało na obniżenie liczby bakterii w jelicie cienkim. Dodatkowo, probiotyk zmniejszał dolegliwości związane z bólem brzucha. Warto podkreślić, że probiotyki okazały się skuteczne również w tych badaniach, gdzie jako standard leczenia pacjenci przechodzili jednocześnie antybiotykoterapię. Co ciekawe, podanie antybiotyku wraz z probiotykiem wykazało silniejsze działanie niż w przypadku samego probiotyku.  Badacze podkreślają, że probiotykoterapia może być skutecznym narzędziem w walce z SIBO, ale nie ma wpływu na prewencję choroby, co prawdopodobnie wynika ze złożoności patomechanizmu tej choroby.

Źródło: Zhong C, Qu C, Wang B, Liang S, Zeng B. Probiotics for Preventing and Treating Small Intestinal Bacterial Overgrowth: A Meta-Analysis and Systematic Review of Current Evidence. J Clin Gastroenterol. 2017 Apr;51(4):300-311.

doi: 10.1097/MCG.0000000000000814. PMID: 28267052.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *