A. muciniphila kolonizuje jelita dziecka z mlekiem mamy

Mleko mamy jest najlepszym pokarmem, jakie może otrzymywać dziecko w pierwszym roku życia. Zawiera ono szereg bioaktywnych składników i zmienia się wraz z potrzebami dziecka. Badania pokazują, że mleko mamy stanowi również ważny element odpowiedniego dojrzewania mikrobiomu jelitowego i pomaga w zasiedleniu przewodu pokarmowego komensalnymi mikroorganizmami. Okazuje, że jedną z komensalnych bakterii, przekazywaną z mlekiem mamy, jest właśnie Akkermansia muciniphila.

Wahania liczebności A. muciniphila, mają wpływ na całą równowagę mikrobiomu  jelitowego, a jej niższe stężenia mogą być związane z zaburzeniami metabolicznymi, chorobami immunologicznymi, neurodegeneracyjnymi czy nowotworami.

A. muciniphila a mleko mamy

W marcu 2023 roku grupa badaczy z Chin wyizolowała ponad 30 szczepów bakterii A. muciniphila z ludzkiego kału oraz mleka. Co ciekawe, szczep o największym potencjale probiotycznym – AM06 – był wyizolowany właśnie z mleka matki.

Badacze oceniali potencjał tego szczepu zgodnie z zaleceniami FAO/WHO. Badania na zwierzętach potwierdził, że szczep AM06 wyizolowany z mleka matki nie ma czynników wirulencji i jest genetycznie stabilny. Warto podkreślić również, że jest bardzo odporny na zmiany pH i sole żółciowe.

Wniosek: Mamy kolejny ważny argument związany z karmieniem piersią!

Źródło: Hou F, Tang J, Liu Y, Tan Y, Wang Y, Zheng L, Liang D, Lin Y, Wang L, Pan Z, Yang R, Bi Y, Zhi F. Safety Evaluation and Probiotic Potency Screening of Akkermansia muciniphila Strains Isolated from Human Feces and Breast Milk. Microbiol Spectr. 2023 Feb 14;11(2):e0336122. doi: 10.1128/spectrum.03361-22. Epub ahead of print. PMID: 36786638; PMCID: PMC10103750.

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *