Dobroczynne bakterie – recenzja strony

Część z Was prosi o ocenienie blogów, forów i stron internetowych poświęconych tematyce zdrowotnej. Na blogu postanowiłam jednak recenzować tylko te rzeczy, które są według mnie warte polecenia. Nie muszą być to oczywiście blogi naukowe, bo przekazywane wiedzy opiera się głównie na prostym przekazie. Oto przykład: ostatnio pojawiła się strona dobroczynnebakterie.poradnikzdrowie.pl, która jest poświęcona tylko zagadnieniom związanym z dysbiozą i probiotykoterapią.

Temat mikrobiomu i dysbiozy coraz częściej pojawia się zarówno w kontekście uporczywych objawów żołądkowo-jelitowych, jak i diagnozy poważnych chorób. Nic więc dziwnego, że w internecie możemy znaleźć coraz więcej informacji na ten temat, a o probiotykoterapii i zaburzeniach mikrobiomu słyszeli już chyba wszyscy.

Mocne strony

Przejrzysta grafika oraz uporządkowanie strony na pewno należą do plusów. To, co mi się jednak najbardziej podoba to lista schorzeń, w których prawidłowo przeprowadzona probiotykoterapia może odnieść pozytywne efekty prozdrowotne. Pod każdym schorzeniem mamy również link do krótkiego artykułu – popularnonaukowego opisu schorzenia z Poradnika Zdrowie. Cieszę się, że trzy pierwsze pozycje zajęły najważniejsze wskazania – zespół jelita nadwrażliwego, zakażenie Clostridium difficile oraz przebyta antybiotykoterapia. Wymienione są też takie schorzenia, jak zespół metaboliczny, depresja czy nietolerancja laktozy, o których większość czytelników w kontekście probiotykoterapii mogła nie słyszeć. Ważna jest również informacja o tym, co możemy nazwać probiotykiem i jakie kryteria musi spełniać – ja również poruszałam ten temat na blogu.

Czego brakuje?

W zakładce mikrobiota jelitowa mamy ciekawą, przejrzysta grafikę o tym, w jaki sposób możemy poprawić stan naszego mikrobiomu. Warto by było rozszerzyć każdy z podanych aspektów – szczególnie o dietę. Lista produktów polecanych i zakazanych ułatwiłaby czytelnikowi wprowadzenia niezbędnych zmian w swoim stylu życia. Czekamy zatem na rozbudowanie treści!

Podsumowując, strona wydaje się być przejrzystym i dobrem źródłem informacji związanej z mikrobiomem, szczególnie z probiotykoterapią. Język strony jest przystępny, a przekaz poprawny od strony merytorycznej.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *