Kiedy nie powinniśmy suplementować magnezu?

Magnez jest jednym z najczęściej przyjmowanych suplementów. Znajduje się w wielu preparatach multiwitaminowych oraz w pojedynczych suplementach. Musimy jednak pamiętać, że magnez wchodzi w interakcje z innymi minerałami oraz lekami, a jego przyjmowanie nie zawsze jest dla nas bezpieczne. Kto powinien uważać na suplementacje?

Magnez jest jednym z ważniejszych kationów wewnątrzkomórkowym. Bierze udział w aktywacji ponad 300 enzymów, biosyntezie białka, przewodnictwie nerwowym, kurczliwości mięśni, termoregulacji, zapewnia prawidłową mineralizację kostną oraz pomaga regulować ciśnienie krwi. Najbardziej istotnym źródłem magnezu w diecie Polaków powinna być woda pitna – szczególnie ta twarda. W badaniach polsko-norweskich oszacowano, że ponad 90% mężczyzn i ponad 70% kobiet w Polsce spożywa zbyt małą ilość magnezu. Średnie spożycie magnezu w Polsce wynosi 218,5 mg/dobę dla mężczyzn oraz 220,8 mg/dobę dla kobiet, przy rekomendowanym dziennym spożyciu odpowiednio 400-420 mg/dobę i 310-320 mg/dobę. Z powodu tak powszechnego niedoboru wiele osób decyduje się na suplementacje. Niektóre leki mogą jednak wchodzić w interakcje z suplementem, powodując nasilenie skutków ubocznych lub osłabić działanie terapeutyczne.

Jakie leki wchodzą w interakcje z magnezem?

  • leki na nadciśnienie (kaptopryl) – magnez obniża biodostępność leku i zmniejsza jego działanie;
  • leki przeciwbólowe (kwas acetylosalicylowy) – magnez powoduje wzrost wydalania leku i zmniejszenie jego działania;
  • leki stosowane w chorobach neurologicznych (lewodopa) – wzrost absorpcji leku i ryzyko działań niepożądanych;
  • glikozydy nasercowe – zwiększają wydalanie magnezu, doprowadzają do niskiego stężenia magnezu w organizmie, co może nasilać efekty uboczne leczenia;
  • leki przeciwbakteryjne (cyprofloksacyna, tetracykliny) – duże dawki magnezu zmniejszają działanie leków;
  • leki przeciwzakrzepowe – magnez wiąże warfarynę i obniża jej działanie terapeutyczne.

Jak unikać interakcji?

Suplement powinien być przyjmowany w 4-godzinnym odstępie od przyjmowanych leków (lub innych suplementów). W przypadku magnezu podstawowa suplementacja dla przeciętnego Polaka powinna wynosić ok 400mg/dobę. Zwiększenie tej dawki należy przedyskutować z lekarzem.

Źródła:

  1. Mirosław Jarosz, Normy żywieniowe dla populacji polskiej 2017, IŻiŻ 2017.
  2. Zofia Zachwieja, Interakcje leków z pożywieniem, Wydawnictwo MedPharm 2016.

Przeczytaj także

1 Response

  1. emilia pisze:

    o tym akurat nie wiedzialam ;x

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *