Kwasy tłuszczowe w łuszczycy. Wyniki naszego badania

O tym, że rodzaj spożywanego tłuszczu ma ogromne znaczenie w przebiegu chorób autoimmunologicznych, na pewno słyszeliście już wiele, ale chciałabym podzielić się z Wami wynikami naszego wieloletniego badania na pacjentach z łuszczycą. Jak myślicie, które kwasy tłuszczowe miały tu największe znaczenie?

W 2024 roku na łamach czasopisma Nutrients opublikowaliśmy badanie, które miało na celu analizę profilu kwasów tłuszczowych u pacjentów z różnymi postaciami łuszczycy. W badaniu uczestniczyło 58 dorosłych pacjentów Oddziału Chorób Skórnych i Wenerycznych Kliniki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, cierpiących na łuszczycę.

Oto najważniejsze wyniki badania:

  • U pacjentów z cięższą postacią łuszczycy, wymagającą leczenia systemowego, stwierdzono zmieniony profil kwasów tłuszczowych w błonach erytrocytów, w tym znacząco niższe stężenie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-3), które mają działanie przeciwzapalne.
  • Cięższa postać choroby była również związana ze znacznie wyższym stężeniem nasyconych kwasów tłuszczowych oraz obniżonym stężeniem kwasu oleinowego (omega-9) w porównaniu z pacjentami z łagodniejszą postacią łuszczycy, którzy otrzymywali leczenie miejscowe.
  • U pacjentów z nadwagą i otyłością odnotowano wyższe stężenia enzymów wątrobowych oraz istotnie wyższe stężenia prozapalnych kwasów tłuszczowych (w tym kwasu arachidonowego, omega-6).

Istotne wnioski

Spożywanie odpowiednich tłuszczów ma kluczowe znaczenie dla przebiegu łuszczycy. Pacjenci z cięższym przebiegiem choroby prawdopodobnie spożywali zbyt dużo tłuszczów pochodzenia zwierzęcego oraz za mało dobrej jakości olejów, szczególnie oliwy z oliwek i kwasów omega-3.

Całe badanie jest dostępne tutaj: Badanie PMC

Przeczytaj więcej

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *