Probiotyki w walce z dyspepsją

Czy probiotyki działają na problemy dyspeptyczne? Dzisiaj chciałabym Wam przedstawić wyniki przeglądu systematycznego, kory ukazał się kilka tygodni temu w Journal of Functional Foods. Jeśli macie problem z niestrawnością i bólem w nadbrzuszu, warto zajrzeć na bloga!

Co to jest dyspepsja i jaka jest jej przyczyna?

Terminem „dyspepsja” oznacza się wystąpienie więcej niż jednego z następujących objawów: wczesnego uczucia sytości, poposiłkowego uczucia pełności, bólu lub uczucia pieczenia w nadbrzuszu. Warto również podkreślić, że do objawów dyspepsji nie należy zgaga. Przyczyną dyspepsji jest często choroba wrzodowa żołądka czy choroba refleksowa przełyku. Dyspepsja może być objawem wielu schorzeń, dlatego jej przyczyna powinna być zawsze zdiagnozowana przez gastroenterologa. Portal Medycyna Praktyczna (mp.pl) podaje, że 20–30% populacji miewa okresowo lub stale objawy dyspepsji.

Mikrobiota a dyspepsja

Patofizjologia dyspepsji nie jest jeszcze do końca poznana, jej leczenie jest objawowe i nadal nie ma skutecznego leku. W większości przypadków objawy znikają i często wracają w perspektywie długoterminowej, co niekorzystnie wpływa na jakość życia pacjentów. Niektóre badania łączą przerost patologicznej flory bakteryjnej oraz zakażenie Helicobacter pylori i wystąpienie objawów dyspeptycznych. Z tego względu zaczęto przeprowadzać próby kliniczne stosowania probiotykow w walce z tą dolegliwością.

Czy probiotyki działają na złagodzenie objawów dyspeptycznych?

Wyniki przeglądu systematycznego, łącznie obejmującego próbę 422 pacjentów, wykazały, że praktycznie wszystkie testowane szczepy Lactobacillus wykazały pozytywny efekt w redukcji objawów dyspepetycznych, takich jak wzdęcia, ból brzucha, uczucie pełności żołądka czy redukcje infekcji Helicobacter pylori (bakterii odpowiedzialnej  za indukcje choroby wrzodowej żołądka). Długość interwencji wynosiła od 1 do 12 tygodni. Pomimo małej liczby dostępnych badań klinicznych, wydaje się, że probiotykoterapia może pomóc w walce z dyspepsją.

Źródło: Agaha S et al. Systematic review with meta-analysis: Effects of probiotic supplementation on symptoms in functional dyspepsia. Journal of Functional Foods 68 (2020) 103902.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *