Wpływ mikrobioty na alergie u dzieci

Mikrobiota jelitowa człowieka dynamicznie zmienia się w trakcie życia, inną mikrobiotę będą miały niemowlęta, inną kilkuletnie dzieci. Wydaje się jednak, że skład mikrobioty zaczyna bardziej stabilizować się ok. 3. roku życia. Wiele badań potwierdziło, że brak równowagi bakteryjnej w jelitach, określany mianem dysbiozy, występuje w wyniku takich czynników, jak poród przez cesarskie cięcie czy stosowanie antybiotyków przed 3. rokiem życia, a sama dysbioza wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia w przyszłości chorób alergicznych.

Poród a wystąpienie alergii

Kilka badań wykazało, że cesarskie cięcie jest czynnikiem ryzyka wystąpienia chorób alergicznych. W dużym badaniu kohortowym, przeprowadzonym w Szwecji, z udziałem 1 086 378 uczestników, alergia pokarmowa była powiązana z cesarskim cięciem. Dodatkowo cesarskie cięcie było związane z ponad dwukrotnie wyższym ryzykiem występowania objawów astmy w późniejszym wieku oraz prawie dwukrotnie wyższym ryzykiem wystąpienia atopowego zapalenia skóry. W dwóch meta-analizach stwierdzono, że cesarskie cięcie jest niezależnym czynnikiem ryzyka pojawienia się astmy.

Stosowanie antybiotyków a występowanie chorób alergicznych

Stosowanie antybiotyków jest ważnym czynnikiem ryzyka pojawienia się chorób alergicznych. Badanie przeprowadzone na dzieciach urodzonych w Japonii wykazało, że stosowanie antybiotyków przed ukończeniem 2. roku życia jest istotnie związane z występowaniem chorób alergicznych. W wieku 5 lat, dzieci miały zwiększone ryzyko wystąpienia astmy (1,72 razy), atopowego zapalenia skóry (1,4 razy) czy alergicznego nieżytu nosa (1,65 razy).

W dużym retrospektywnym badaniu kohortowym, w którym badano grupę 792 130 dzieci, współczynnik zagrożenia wystąpienia alergii po przepisaniu antybiotyku w pierwszych 6 miesiącach życia wynosił 2,09 dla astmy, 1,75 dla alergicznego nieżytu nosa, 1,51 anafilaksji i 1,42 alergicznego zapalenia spojówek. Meta-analiza wykazała również, że stosowanie przez matkę antybiotyków w czasie ciąży lub w ciągu 12 miesięcy po urodzeniu dziecka jest dodatkowym czynnikiem ryzykiem atopowego zapalenia skóry.

Jak dysbioza może wpływać na choroby alergiczne u dzieci?

Istnieje kilka hipotez dotyczących powiązania zaburzenia równowagi mikrobioty a występowaniem alergii. Wszystkie z nich są związane ze skutkami dysbiozy układu pokarmowego, do których możemy zaliczyć:

  • zaburzenia przepuszczalności bariery jelitowej,
  • niewystarczająca produkcja krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (głównie kwasu masłowego),
  • lokalny, a następnie ogólnoustrojowy stan zapalny,
  • aktywacja specyficznych ścieżek układu immunologicznego.

Poprawienie szczelności bariery jelitowej oraz przywrócenie równowagi bakteryjnej w jelitach może złagodzić częstość i nasilenie objawów alergicznych. Jak walczyć z dysbiozą u dzieci? Tego dowiecie się w kolejnym wpisie.

Źródło: Akagawa S, Kaneko K. Gut microbiota and allergic diseases in children. Allergol Int. 2022 Jul;71(3):301-309. doi: 10.1016/j.alit.2022.02.004. Epub 2022 Mar 18. PMID: 35314107.

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *