Estrogeny i osteoporoza

Estrogeny mają wpływ na układ kostny zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Kobiety przed menopauzą są w pewnym stopniu chronione przed rozwinięciem osteoporozy, lecz po menopauzie ryzyko wystąpienia złamań jest znacznie wyższe niż u mężczyzn. Dlaczego tak się dzieje przeczytacie tutaj:

Estrogeny i osteoporoza – Co to są estrogeny?

Estrogeny to związki steroidowe, które mają ogromny wpływ na wiele procesów w naszym organizmie, w tym regulują metabolizm kostny. W pierwszej połowie życia kobiety są bardziej chronione przed spadkiem gęstości mineralnej tkanki kostnej właśnie dzięki wysokiemu stężeniu estrogenów. Problem zaczyna się jednak, kiedy w drugiej połowie życia jajniki przestają produkować estrogeny, co jest związane z procesem menopauzy. Spadek gęstości mineralnej kości u kobiet zaczyna się już po 40. roku życia, przy czym szacuje się, że u mężczyzn proces ten jest opóźniony o ok. 5 lat. 

Wato pamiętać również, że estrogen jest głównym regulatorem metabolizmu kości u mężczyzn, a jego niski poziom wiąże się ze zwiększonym ryzykiem złamań, nawet przy normalnym poziomie testosteronu.

Estrogeny i osteoporoza – Niedobór estrogenów

Niedobór estrogenów jest główną przyczyną pomenopauzalnej utraty masy kostnej. Estrogeny działają na tkankę kostną na wielu różnych poziomach. Niedobór estrogenu jest związany ze zwiększonym wytwarzaniem czynnika martwicy nowotworu przez komórki szpiku kostnego, co wzmaga aktywność komórek kościogubnych – osteoklastów.  

Dodatkowo zmienia się komunikacja między komórkami układu odpornościowego i komórkami kości, powodując zwiększoną produkcję cytokin inicjujących procesy demineralizacji tkanki kostnej. 

Estrogen ma również pośredni pozytywny wpływ na metabolizm wapnia, więc niedobór estrogenów zmniejsza wchłanianie tego pierwiastka zarówno w jelitach, jak również podczas filtracji nerkowej. Tak więc, chociaż przyczyny złamań osteoporotycznych są wieloczynnikowe, niedobór estrogenów odgrywa znaczącą rolę w patogenezie osteoporozy u obu płci.

Źródło: Cauley JA. Estrogen and bone health in men and women. Steroids. 2015 Jul;99(Pt A):11-5. doi: 10.1016/j.steroids.2014.12.010. Epub 2014 Dec 30. PMID: 25555470.

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *