Aktywność fizyczna i jelita – na co zwrócić uwagę?
Aktywność fizyczna o wysokiej intensywności może prowadzić do negatywnych zmian w przepływie krwi przez jelita, indukować dysbiozę oraz przepuszczalność jelit. Na jakie objawy powinniśmy zwrócić uwagę?
Jak częste są dolegliwości żołądkowo-jelitowe u sportowców?
Dolegliwości związane z przewodem pokarmowym są powszechnym problemem u sportowców trenujących sporty wytrzymałościowe, zwłaszcza u biegaczy. Częstość występowania objawów różni się w zależności rodzaju oraz intensywności wykonywanej aktywności fizycznej. Szacuje się, że dolegliwości żołądkowo-jelitowe dotyczą 30-90% aktywnych sportowców, zwłaszcza na poziomie elitarnym.
Aktywność fizyczna o wysokiej intensywności może prowadzić do negatywnych zmian w przepływie krwi przez jelita, powodować dysbiozę oraz przepuszczalność jelit. Negatywny wpływ mają również leki (jak niesterydowe leki przeciwzapalne), suplementy czy niektóre odżywki przyjmowane przez sportowców.
Co ze sportowcami-amatorami?
Źle dopasowane treningi i zbyt wysoka aktywność fizyczna może przyczynić się również do powstania (lub zaostrzenia) zaburzeń jelitowych u sportowców-amatorów, którzy często źle dopasowują intensywność i rodzaj treningu. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, ile procent sportowców-amatorów może cierpieć na dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Wiadomo, że osoby które już wcześniej cierpiały na takie problemy, mogą być szczególnie narażone na wystąpienie lub pogorszenie już istniejących objawów.
Na jakie objawy powinny zwrócić uwagę osoby trenujące?
- ból w nadbrzuszu
- refluks/zgaga
- wzdęcia
- nudności
- nadmierne odbijanie się
- gazy
- zmiana konsystencji stolca
- zmiana częstości wypróżnień
Źródło: Pugh JN, Fearn R, Morton JP, et alGastrointestinal symptoms in elite athletes: time to recognise the problem?British Journal of Sports Medicine 2018;52:487-488.
Przeczytaj więcej: