Jak intensywny wysiłek fizyczny wpływa na nasze jelita?

Czy sport to zdrowie? Nie zawsze i nie dla wszystkich. Wiedzą to szczególnie zawodowi sportowcy, którzy cały czas przesuwają granice możliwości swojego ciała. Rozpoczynamy nowy cykl, a wraz z nim badanie, w którym miałam przyjemność uczestniczyć, dotyczące stanu jelit u zawodowych sportowców i sportowców-amatorów.

Wysiłek fizyczny – dobry czy zły?

Aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych czynników związanych z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, redukcją ryzyka chorób metabolicznych czy zapewnieniem zdrowia naszym jelitom. Co ciekawe, badania pokazują, że zbyt intensywna aktywność fizyczna może doprowadzić do negatywnych zmian fizjologicznych, również w obrębie układu pokarmowego. Ciężko jest jednak jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie:

Gdzie leży granica między aktywnością fizyczną, która ma charakter prozdrowotny, a tą, która w dłuższej perspektywie może nieść ze sobą poważne konsekwencje?

W 2019 roku na łamach czasopisma Medicina nasz zespół opublikował pracę pod kierownictwem immunologa dr. hab. Macieja Hałasy. W badaniu porównywaliśmy trzy grupy ochotników:

  • osoby wykonujące normalną aktywność fizyczną,
  • sportowców-amatorów (zawodników amatorskiej ligi footballu amerykańskiego),
  • zawodowców (zawodników MMA).

Każdy uczestnik przeszedł dwa badania, które określały stan jego bariery jelitowej. Wyniki pokazały, że przesiąkliwość jelit (związana ze zwiększonym wydzielaniem zonuliny) była obecna u 22% sportowców-amatorów i aż 55% sportowców zawodowych. Żaden ochotnik z grupy kontrolnej nie wykazał zwiększonej przepuszczalności związanej z podniesiemy stężenia zonuliny.

Wysiłek fizyczny a zonulina

Co ciekawe, stężenie zonuliny było istotnie statystycznie wyższe u sportowców zawodowych, co jest związane z większą przepuszczalnością jelit w tej grupie uczestników. Zawodowi sportowcy wykazali również najwyższy wynik w czynnościowym teście mannitol-laktuloza, który również jest markerem nieszczelności nabłonka jelit.

Zbyt intensywna aktywność fizyczna może prowadzić do poważnych zaburzeń w funkcjowaniu przewodu pokarmowego, co jest związane ze zwiększonym ryzykiem stanu zapalnego, dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi, oraz rozwojem dysbiozy jelitowej. W następnym wpisie dowiecie się, na jakie objawy ze strony jelit należy zwrócić uwagę podczas intensywnych treningów.

Źródło: Hałasa M, Maciejewska D, Ryterska K, Baśkiewicz-Hałasa M, Safranow K, Stachowska E. Assessing the Association of Elevated Zonulin Concentration in Stool with Increased Intestinal Permeability in Active Professional Athletes. Medicina (Kaunas). 2019 Oct 21;55(10):710. doi: 10.3390/medicina55100710. PMID: 31640273; PMCID: PMC6843915.

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *