Jak rozmawiać z dziećmi na temat wojny?

Sytuacja na Ukrainie oraz napływ fali uchodźców do Polski u większości z nas wywołuje niepokój, stres, a w skrajnych przypadkach poczucie lęku. Nie możemy zapominać w tym czasie o najmłodszych, którzy zupełnie nie rozumieją obecnej sytuacji, co może wywoływać u nich silne odczucie stresu.

W przedszkolach i szkołach organizowane są centra pomocy, zbierane są środki czystości, ubrania, leki, żywność. Nauczyciele próbują wprowadzić w temat wojny najmłodszych, aby mogły choć częściowo zrozumieć sytuację, która dzieje się wokół nas. Warto jest rozmawiać o tym również w zaciszu domowym, zapytać nauczyciela, w jaki sposób zostały przekazane informacje, aby dziecko – w tej bardzo trudnej i stresującej sprawie – dostało jasny, jednolity przekaz.

Od czego warto zacząć?

1. Spytajmy się, jak dziecko odbiera zaistniałą sytuację. Niech opowiedzą o swoich odczuciach, wiedzy na temat toczącego się konfliktu. Starajmy się nie poprawiać dziecka, nie oceniać oraz nie tłumaczyć zbyt zagmatwanych kwestii, pozwólmy mu się po prostu wygadać.

2. Porozmawiaj z dzieckiem o tym, co warto zrobić jako mieszkaniec bezpiecznego kraju, do którego uciekają obywatele Ukrainy. Warto wraz dzieckiem włączyć się w organizację pomocy dla uchodźców, cały czas zapewniając, że u nas są bezpieczni.

3. Warto jest również poruszyć temat migracji, innej kultury, innej rasy  czy wyznania. Jest to czas dla rozmowy o tolerancji, pomocy i równości międzykulturowej.

Rozmawiając o Ukrainie, pamiętajmy o żelaznych zasadach dialogu neutralizującego emocje:

  • Pamiętajmy, by każdy mówił w swoim imieniu.
  • Nazywajmy swoje emocje, co zmniejszy lęk związany z obecną sytuacją.
  • Nie używajmy sformułowań, które mogłoby poniżać lub obrażać innych.

Źródło: https://znp.edu.pl/poradnik-jak-rozmawiac-o-wojnie-w-ukrainie-w-szkole/

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *