Raport WHO o stanie psychicznym ludzi dotkniętych konfliktem zbrojnym

Sytuacja w Europie wydaje się coraz bardziej poważna i wielu z nas jest zaangażowanych w pomoc ludziom uciekającym przed konfliktem zbrojnym. Musimy pamiętać, że mają oni traumatyczne doświadczenia związane z konfliktem oraz z drogą, jaką przybyli do naszego kraju. Doświadczenia te mogą wpływać na ich stan psychiczny a ich wpływ w dużej mierze zależy od długości trwania konfliktu. Poniżej najważniejsze fakty z raportu WHO:

  • Prawie wszystkie osoby dotknięte konfliktem zbrojnym doświadczają stresu psychicznego, który u większości z czasem ulega zmniejszeniu.
  • Wśród osób, które doświadczyły wojny lub innego długiego konfliktu zbrojnego w ciągu ostatnich 10 lat, jedna na 11 (9%) będzie narażona na umiarkowane lub poważne zaburzenia psychiczne.
  • Szacuje się, że co piąta osoba (22%) mieszkająca na obszarze dotkniętym konfliktem cierpi na depresję, lęk lub zespół stresu pourazowego.
  • Depresja występuje częściej wśród kobiet niż mężczyzn, a jej częstotliwość wrasta wraz z wiekiem.
  • Osoby z zaburzeniami psychicznymi są szczególnie narażone na pogłębienie choroby i potrzebują dostępu do opieki psychologicznej i psychiatrycznej.
  • Międzynarodowe wytyczne zalecają działanie na wielu poziomach — od zapewnienia podstawowych potrzeb po opiekę medyczną — i wskazują, że opieka w zakresie zdrowia psychicznego musi być natychmiast udostępniona w przypadku określonych, pilnych problemów ze zdrowiem psychicznym.

Źródło: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/mental-health-in-emergencies

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *