Aktywność fizyczna i jelita – na co zwrócić uwagę?

Aktywność fizyczna  o wysokiej intensywności może prowadzić do negatywnych zmian w przepływie krwi przez jelita, indukować dysbiozę oraz przepuszczalność jelit. Na jakie objawy powinniśmy zwrócić uwagę?

Jak częste są dolegliwości żołądkowo-jelitowe u sportowców?

Dolegliwości związane z przewodem pokarmowym są powszechnym problemem u sportowców trenujących sporty wytrzymałościowe, zwłaszcza u biegaczy. Częstość występowania objawów różni się w zależności rodzaju oraz intensywności wykonywanej aktywności fizycznej. Szacuje się, że dolegliwości żołądkowo-jelitowe dotyczą  30-90% aktywnych sportowców, zwłaszcza na poziomie elitarnym.

Aktywność fizyczna  o wysokiej intensywności może prowadzić do negatywnych zmian w przepływie krwi przez jelita, powodować dysbiozę oraz przepuszczalność jelit. Negatywny wpływ mają również leki (jak niesterydowe leki przeciwzapalne), suplementy czy niektóre odżywki przyjmowane przez sportowców.

Co ze sportowcami-amatorami?

Źle dopasowane treningi i zbyt wysoka aktywność fizyczna może przyczynić się również do powstania (lub zaostrzenia) zaburzeń jelitowych u sportowców-amatorów, którzy często źle dopasowują intensywność i rodzaj treningu. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, ile procent sportowców-amatorów może cierpieć na dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Wiadomo, że osoby które już wcześniej cierpiały na takie problemy, mogą być szczególnie narażone na wystąpienie lub pogorszenie już istniejących objawów.

 Na jakie objawy powinny zwrócić uwagę osoby trenujące?

  • ból w nadbrzuszu
  • refluks/zgaga
  • wzdęcia
  • nudności
  • nadmierne odbijanie się
  • gazy
  • zmiana konsystencji stolca
  • zmiana częstości wypróżnień

Źródło: Pugh JN, Fearn R, Morton JP, et alGastrointestinal symptoms in elite athletes: time to recognise the problem?British Journal of Sports Medicine 2018;52:487-488.

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *