Czy probiotyki są bezpieczne dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią?
Wiele z Was pyta, czy doustna probiotykoterapia jest bezpieczna w ciąży i u kobiet karmiących? Przedstawiam Wam w takim razie najlepszą odpowiedź – wyniki meta-analizy i przeglądu systematycznego na temat bezpieczeństwa probiotykoterapii w tej grupie pacjentek.
Stosowanie produktów probiotycznych wzrasta na całym świecie ze względu na ich udokumentowane korzyści zdrowotne. U kobiet niebędących w ciąży wykazano, że probiotyki wspierają zdrowie jelit i przewodu pokarmowego, w tym wspomagają leczenie biegunki związanej z zakażeniem Clostridium difficile, zespołu jelita drażliwego, bólu brzucha i wzdęć, czy martwiczego zapalenia jelit.
Jakie mogą być korzyści probiotykoterapii u ciężarnych?
Istnieje kilka badań, które potwierdzają również prozdrowotne korzyści stosowania probiotyków u kobiet ciężarnych, do takich efektów należy profilaktyka niedokrwistości z niedoboru żelaza, zmniejszenie prawdopodobieństwa cukrzycy ciążowej, profilaktyka zapalenia gruczołu mlekowego, zmniejszenie częstotliwości zaparć, oraz obniżenie ryzyka depresji poporodowej. Niektóre produkty probiotyczne mogą zmieniać skład drobnoustrojowy pochwy i mleka matki, dlatego są stosowane w celu zapobiegania nawrotom bakteryjnego zapalenia pochwy i wspomagają zdrowie jelit noworodków poprzez wpływanie na skład ich mikrobiomu jelitowego.
Czy probiotyki są bezpieczne?
Przegląd systematyczny i meta-analiza opublikowane w 2021 roku wykazały, że stosowanie probiotykoterapii podczas ciąży, w trakcie połogu oraz podczas laktacji jest bezpieczne. Jedynie 11/100 kwalifikujących się badań zgłosiło działania niepożądane o niewielkim nasileniu. Jedno z badań wykazało zwiększone ilości wydzieliny z pochwy i zmiany w konsystencji stolca podczas podawania Lactobacillus rhamnosus i L. reuteri. Badacze podkreślają jednak, że nawet niekorzystne skutki związane ze stosowaniem probiotyków i prebiotyków nie stwarzają poważnych problemów zdrowotnych dla matki lub dziecka. Dobór odpowiedniego szczepu/szczepów probiotycznych powinien opierać się na objawach i stanie klinicznym pacjentek i zawsze być konsultowany ze specjalistą.
Zapraszam również do obejrzenia wykładu z konferencji Mikrobiota 2022 – co nowego w omice i klinice, dotyczącego probiotykoterapii w prewencji anemii u ciężarnych: http://metabolika.pl/wyklad-probiotykoterapia-jako-czynnik-zwiekszajacy-wchlanianie-zelaza-u-ciezarnych/
Źródło: Sheyholislami H, Connor KL. Are Probiotics and Prebiotics Safe for Use during Pregnancy and Lactation? A Systematic Review and Meta-Analysis. Nutrients. 2021 Jul 13;13(7):2382. doi: 10.3390/nu13072382. PMID: 34371892; PMCID: PMC8308823.
Przeczytaj więcej: