Niedokrwistość z niedoboru żelaza u dzieci – jak ją rozpoznać i jakie badania wykonać?
Jeśli podejrzewasz u swojego dziecka niedokrwistość, czy to z niedoboru żelaza czy np. z niedoboru witaminy B12, trzeba wykonać panel badań morfologicznych, który należy skonsultować z pediatrą, ponieważ normy poszczególnych parametrów są dopasowane do wieku i stanu fizjologicznego dziecka. Ważne jest, aby rodzice na własną rękę nie próbowali nadmiernie interpretować wyników – mogą różnić się znacząco od wartości prawidłowych dla osób dorosłych.
Jakie mogą być objawy niedokrwistości (niezależnie od jej przyczyny):
- Zwiększone uczucie zmęczenia, ogólne osłabienie,
- Brak koncentracji i problem ze skupieniem uwagi,
- Bóle, zawroty głowy, omdlenia,
- Duszność, problem z wykonywaniem aktywności fizycznej,
- Bladość błon śluzowych oraz skóry.
Najczęstsza przyczyna niedokrwistości – niedobór żelaza
Niedobór żelaza jest jednym z najczęściej występujących niedoborów, również w wieku dziecięcym. Problem ten będzie bardziej dotyczył dziewczynek w okresie dojrzewania oraz dzieci, które nie przyjmują mięsa oraz jego przetworów. Często również niedobór żelaza jest konsekwencją zaburzeń wchłaniania, co wymaga często dalszej diagnostyki.
Jak rozpoznać niedobór żelaza w badaniach laboratoryjnych?
Niedobór żelaza może bardzo różnie objawiać się w wynikach biochemicznych. Zazwyczaj zmniejszona jest ogólna pula żelaza, ilość ferrytyny i transferyny (białek związanych z magazynowaniem i dystrybucją żelaza), chociaż nie jest to reguła. Dodatkowo w obrazie morfologicznym możemy zauważyć mniejsza liczbę czerwonych krwinek (RBC), zmniejszone stężenie hemoglobiny (Hb) oraz zmniejszenie objętości krwinki (MCV).
Często pojawia się również obniżenie wskaźników MCH i MCHC (średnia zawartość oraz średnie stężenie hemoglobiny w krwince) oraz zmniejszone wartości retykulocytów (wskaźnik tworzenia krwinek w szpiku kostnym).
Pamiętajmy, że niedobór żelaza objawia się zmianą jednego lub kilku parametrów, dlatego po prawidłową interpretację należy udać się do specjalisty. Nie należy również prewencyjnie podawać dziecku preparatów z żelazem, chyba że było to wcześniej konsultowane ze specjalistą.
Przeczytaj więcej: