Jaka ilość błonnika pomaga na zaparcia?
Jak powszechnie wiadomo jedną z najlepszych metod na zaparcia jest odpowiednia podaż błonnika z dietą. Chciałabym Wam przedstawić wyniki naszego projektu, który zakładał włączenie do diety batona wysokobłonnikowego u osób, które mają „siedzącą” pracę.
Błonnik – badanie na PUM
Wraz z profesor Ewą Stachowską i pracownikami Katedry Żywienia Człowieka i Metabolomiki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie postanowiliśmy sprawdziliśmy, czy dodatek błonnika w diecie, w formie przekąski (batona), bez zmiany diety i wprowadzenia dodatkowej aktywności fizycznej, pomoże zmniejszyć problem zaparć.
Do badania zakwalifikowaliśmy 22 zdrowych osób, które borykały się z problemem zaparć, klasyfikowanych przez nas jako mniej niż 3 wypróżnienia w tygodniu. Uczestnicy zostali przydzieleni do 2 grup – pierwsza otrzymywała baton o zawartości 14 g błonnika, natomiast druga 10 g błonnika. Batony miały zastąpić przekąskę, a cała interwencja trwała 14 dni. Uczestnicy popijali baton 250 ml wody. Badanie ukończyło 20 osób.
Błonnik – wyniki badania
Wyniki badania pokazały, że pacjenci w obu grupach, w sposób istotny zwiększyli częstość wypróżnień, dodatkowo zauważono również istotne zwiększenie ilości krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (ang. SCFA), które pochodzą z procesu fermentacji błonnika. SCFA są odpowiedzialne m.in. za prawidłowe odżywienie komórek jelit oraz pełnią wiele ważnych funkcji w całym organizmie.
Jaka ilość błonnika pomaga na zaparcia?
Wydaje się, że już dodatkowe 10 g błonnika w diecie może mieć pozytywny wpływ na częstość wypróżnień oraz regulacje układu pokarmowego.
Link do publikacji:
Przeczytaj więcej: