Kiedy powinniśmy przełożyć badania biochemiczne krwi i pomiary składu ciała?
Jest wiele sytuacji, w których badania biochemiczne krwi oraz parametry składu ciała mogą wyjść zafałszowane. Warto również podczas interpretacji pamiętać o lekach i suplementach, które również mogą mieć wpływ na rezultaty badań. Kiedy zrezygnować z przeprowadzenia pomiarów? Oto najważniejsze powody, dla których warto przełożyć badania.
1. Intensywne treningi
Intensywny treningi (szczególnie jeśli zaczynamy trenować) mogą zafałszowywać naszą wagę, obwody, badania bioimpedancji oraz część wyników biochemicznych krwi. Bardzo często po treningu podwyższają się wartości np. enzymów wątrobowych (ASP i ALT), które nie są obecne tylko w wątrobie, ale również w mięśniach szkieletowych. Uszkodzenia włókien mięśniowych podczas treningu powodują uwalnianie ich do surowi krwi.
2. Przeziębienie i infekcje
Podczas infekcji może dojść do znacznych zmian w morfologii krwi i jej badanie będziemy wykonywać tylko w celu monitorowania choroby. Warto po zakończonej infekcji odczekać przynajmniej tydzień, aby wyniki były wiarygodne.
3. Brak snu i zmęczenie
Kilka nieprzespanych nocy z rzędu, oraz przemęczenie może znacznie wpłynąć na wyniki niektórych badań hormonalnych, ale również na pomiary antropometryczne. Jeśli jest to możliwe, przełóżmy badania na okres, kiedy będziemy relatywnie bardziej wypoczęci.
4. Bardzo silny stres
Jeśli jesteśmy narażeni na zwiększony stres związany z jakimś wydarzeniem w naszym życiu, nie warto w tym okresie wykonywać niektórych badań biochemicznych, szczególnie tych związanych z gospodarką hormonalną.