Akkermansia muciniphila – odpowiedzi na wasze pytania cz. 3
Trochę się nazbierało pytań, więc chciałabym odpowiedzieć na kilka najważniejszych. Dzisiaj m.in. o tym, czy można przyjmować bakterię Akkermansia muciniphila podczas leczenia statynami bądź metforminą?
Czy można przyjmować Akkermansię muciniphilę z lekami, takimi jak statyny czy metformina?
Badania pokazują, że osoby z zaburzeniami metabolicznymi, związanymi z otyłością, mają mniejszą pulę bakterii Akkermansia muciniphila. Otyłości często towarzyszy zespół metaboliczny, charakteryzujący się insulinoopornością, cykrzycą typu 2, zaburzeniami lipidowymi czy nadciśnieniem. Ta grupa pacjentów może odnieść również największe korzyści z suplementacji Akkermansią muciniphilą.
Nie ma przeciwskazań jednoczesnej suplementacji Akkermansii i leków stosowanych w wyrównaniu parametrów metabolicznych, takich jak metformina, statyny czy leki obniżające ciśnienie krwi.
Akkermansia muciniphila może wspomagać efekt metforminy w wyrównaniu gospodarki węglowodanowej. Badania na zwierzętach pokazują, że metformina zwiększa ilość bakterii Akkermansia muciniphila i poprawia parametry metabolizmu glukozy u myszy karmionych dietą bogatą w tłuszcze. Co ciekawe, podobny efekt zauważono podczas doustnej suplementacji bakterią Akkermansia muciniphila bez stosowania metforminy. Co ciekawe, ilość Akkermansii muciniphili u pacjentów z cukrzycą leczonych metforminą jest wyższa nawet w porównaniu z osobami zdrowymi.
Czy powinniśmy na czas suplementacji odstawić leki?
Nie! Nigdy nie odstawiamy leków bez konsultacji z lekarzem prowadzącym. Suplementacja nie powinna zaburzać ich działania i skuteczności, ale o każdej suplementacji warto poinformować lekarza.
Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8726741/