Czy nadmiar niacyny może być szkodliwy?

Słyszeliście o tym, że nie trzeba się bać suplementacji dużych dawek witaminy z grupy B, bo ich nadmiar jest wydalany wraz z moczem? Mimo to coraz więcej badań pokazuje ostatnio, że zbyt intensywna suplementacja witaminami rozpuszczalnymi w wodzie może nieść ze sobą szereg negatywnych konsekwencji. I nie chodzi już tylko o interakcje leków, witamin i składników mineralnych. Przyjrzyjmy się problemowi na przykładzie witaminy B3. Jak nadmiar niacyny może wpływać na organizm?

Nadmiar niacyny a układ sercowo-naczyniowy

Nadmiar niacyny może mieć negatywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy? Tak wynika z badania opublikowanego 19 lutego 2024 r. w bardzo prestiżowym czasopiśmie –  NATURE MEDICINE.

Niacyna jest witaminą z grupy B, która powszechnie występuje w żywności. Jednak znajduje się ona też w produktach wzbogacanych (tzw. fortyfikowanych) i w suplementach.

Końcowe metabolity nadmiaru niacyny

Badacze z USA wykonali nieukierunkowaną analizę metabolomiczną osocza 1162 stabilnych pacjentów kardiologicznych. Analiza ta polega na badaniu wszystkiego, co znajdzie się w osoczu danej osoby. Wyniki pokazały, że nadmierne wchłanianie i przyswajanie niacyny było związane z trzykrotnie wyższym ryzykiem wystąpienia poważnych incydentów sercowo-naczyniowych. Ryzyko to wiązało się głównie z podwyższonym poziomem końcowych metabolitów nadmiaru niacyny w surowicy, mianowicie.:

  • N1-metylo-2-pirydono-5-karboksyamidu (2PY);
  • N1-metylo-4-pirydono-3-karboksyamidu (4PY).

Wpływ metabolitów niacyny na organizmy żywe

Próbując przeanalizować negatywną rolę tych związków, naukowcy przeprowadzili badanie na zwierzętach. Okazało się, że podanie 4PY indukowało zapalenie oraz przyleganie białych krwinek (leukocytów) do śródbłonka naczyniowego u myszy, co w konsekwencji zwiększało ryzyko ostrych incydentów sercowo-naczyniowych.

Jak uniknąć nadmiaru niacyny? Suplementować w sposób celowany!

Wydaje się, że te wyniki są dla nas sygnałem ostrzegawczym, który jeszcze raz pokazuje, że – bez wątpienia – suplementacja powinna być celowana i ograniczona do niezbędnych preparatów. Oczywiście w oryginalnym artykule możecie znaleźć dużo więcej szczegółowych informacji, dlatego zapraszam serdecznie do lektury.

Źródło: Ferrell, M., Wang, Z., Anderson, J.T. et al. A terminal metabolite of niacin promotes vascular inflammation and contributes to cardiovascular disease risk. Nat Med 30, 424–434 (2024). https://doi.org/10.1038/s41591-023-02793-8

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *