Czy dzieci powinny suplementować magnez?

Magnez jest jednym z minerałów, który jest najczęściej i najchętniej suplementowany przez osoby dorosłe. Faktycznie, badania pokazują że osoby dorosłe w naszej populacji mogą dostarczać zbyt mało magnezu z dietą i dobrze, że wspomagają się suplementem diety. Czy dzieci również powinny suplementować magnez?

O tym, czy dziecko powinno rozpocząć suplementację magnezem, powinien zadecydować specjalista. Wszystkim zawsze serdecznie polecam, aby dietetyk sprawdził na podstawie dzienniczka żywieniowego, czy dostarczamy odpowiednią ilość składników odżywczych i co warto włączyć do diety. Tylko celowana suplementacja ma sens – inaczej możemy bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Czy dziecko dostarcza z dietą zbyt mało magnezu?

Po pierwsze, dieta dziecka powinna być zawsze zbilansowana, jeśli dziecko odżywia się prawidłowo, dostarcza odpowiednią ilość magnezu. Warto pamiętać, że dobrym źródłem wielu minerałów jest woda. Jeśli dziecko zamiast soków i napojów pije wodę, a dodatkowo dieta dziecka jest w miarę zbilansowana, nie jest on narażony na niedobór magnezu. Jeśli dziecko nie dostarcza w diecie odpowiedniej ilości magnezu, prawdopodobnie ma również problem z podażą innych związków mineralnych i witamin, dlatego zmieniamy dietę i zastępujemy napoje wodą.

Magnez jako antagonista wapnia

Dlaczego wybiórcza suplementacja magnezem może zaszkodzić? Może doprowadzić do zmniejszenia wchłaniania wapnia. Pierwiastki te to antagoniści, co oznacza że nadpodaż jednego może doprowadzić do niedoboru drugiego, szczególnie jeśli drugi pierwiastek jest dostarczany w zbyt małej ilości.

Ale dorośli suplementują magnez…

Tak, jeśli chodzi o osoby dorosłe, to często faktycznie nie dostarczają magnezu w odpowiedniej ilości. Najczęściej jest to związane ze zbyt dużym spożyciem kawy i herbaty, w stosunku do wody.

Kiedy warto rozważyć suplementację magnezem u dzieci?

Jeśli dziecko ma bardzo intensywne treningi zarówno fizyczne, jak i umysłowe, może mieć zwiększone zapotrzebowanie na magnez. Warto okresowo sięgnąć po suplement, ale wtedy nie przekraczamy 100% dawki RDA.  

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *