Maślan a cukrzyca

Maślan, to krótkołańcuchowy kwas tłuszczowy, który wykazuje największy potencjał związany z działaniem ogólnoustrojowym. Jest szybko wchłaniany w jelitach i działa jako źródło energii i cząsteczka sygnalizacyjna dla wielu szlaków metabolicznych.

Badania pokazują, że osoby z zaburzeniami metabolicznymi, związanymi ze zwiększoną ilością tkanki tłuszczowej, wykazują zmniejszoną liczebność bakterii produkujących maślan i obniżoną regulację genów związanych z produkcją maślanu. Z drugiej strony – istnieją doniesienia pokazujące, że takie osoby mogą mieć wyższe stężenie maślanu w kale niż grupa o prawidłowej masie ciała, przy podobnym spożyciu błonnika w diecie. Czy maślan może pełnić rolę we wspomaganiu leczenia zaburzeń metabolicznych takich jak cukrzyca?

Pacjenci z cukrzycą typu II często cierpią na zaburzenia równowagi jelitowej i zwiększenie ryzyka stanu zapalnego lub jego poszerzenia. W przypadku maślanu wydaje się, że jego działanie może być wielopłaszczyznowe.

Co wiemy na temat cukrzycy i podaży maślanu?

  • Maślan poprawia wrażliwość na insulinę i tolerancję glukozy. Zwiększa też ekspresję genów związanych z metabolizmem glukozy i lipidów, co prowadzi do zmniejszenia wahań glikemii.
  • Suplementacja maślanem może pomóc obniżyć stan zapalny, szczególnie w obrębie jelit. Jego działanie przeciwzapalne polega na hamowaniu uwalniania cytokin prozapalnych i aktywację szlaków sygnałowych, które redukują stres oksydacyjny.
  • Maślan może poprawić wydajność energetyczną komórek, zwiększając produkcję ATP i aktywność mitochondriów.
  • Pozytywnie moduluje skład mikrobioty jelitowej i jest preferowanym źródłem energii dla komórek nabłonka jelitowego, co prowadzi do utrzymania integralności bariery jelitowej i zmniejszenia przepuszczalności jelit.
  • Pozytywne wyniki kliniczne widać zarówno podczas zwiększenia puli maślanu w konsekwencji dostarczenia odpowiedniej ilości błonnika, jak i podczas suplementacji różnymi solami kwasu masłowego.

Źródło:

Mayorga-Ramos A, Barba-Ostria C, Simancas-Racines D, Guamán LP. Protective role of butyrate in obesity and diabetes: New insights. Front Nutr. 2022 Nov 24;9:1067647. doi: 10.3389/fnut.2022.1067647. PMID: 36505262; PMCID: PMC9730524.

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *