Czy to na pewno kolka?

Dzisiejszym tematem będzie występowanie kolek u niemowląt. Kiedy występują i co może być ich przyczyną oraz co ma z tym wspólnego mikrobiom jelitowy?

Co to jest kolka?

Kolka jest częstym problemem w okresie niemowlęcym, który objawia się nadmiernym płaczem oraz silnymi wzdęciami brzuszka u niemowląt, w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia.

Kiedy możemy mieć podejrzenie, że mamy do czynienia z kolką u niemowląt?

  • Nadmierny płacz trwa co najmniej 3 godziny dziennie.
  • Problem powtarza się co najmniej 3 dni w tygodniu.
  • Okres trwania kolki to przynajmniej 3 tygodnie.
  • Objawy sięgają szczytu po około 6 tygodniach i znikają samoistnie po ok. 12 tygodniach.

Badania pokazują, że występowanie kolek przebiega zgodnie z rytmem dobowym, rozpoczynającym się wieczorem, i ma taki sam wzór u niemowląt płci męskiej i żeńskiej. Patogeneza występowania tej dolegliwości nie jest dobrze poznana, a sam stan jest określany jako zespół wieloczynnikowy. Znanymi przyczynami występowania kolek mogą być: alergie pokarmowe (gównie na białka mleka), nadmierna ilość gazów w przewodzie pokarmowym oraz zaburzenia hormonów jelitowych, co jest związane z niedojrzałością układu pokarmowego.

Kolka a mikrobiota jelitowa

Ostatnio coraz częściej poruszana jest rola mikrobioty i dysbiozy jelitowej hw rozwoju kolki. Niektóre badania wskazywały również na związek między problemami rodzicielskimi, takimi jak depresja poporodowa, nadmierny lęk rodziców, stres w ciąży, niezadowolenie z relacji seksualnych, negatywne doświadczenia podczas porodu oraz rozregulowanie osi mózgowo-jelitowej, jako potencjalne czynniki wzmagające występowanie kolek. Częstość występowania kolek wynosi ok. 20%, co powoduje, że wiele rodzin zgłasza się pediatrów z powodu problemu nadmiernego płaczu dzieci.

Kolka – jak pomóc dziecku (i sobie)?

Ponieważ do tej pory nie opracowano skutecznej i bezpiecznej metody leczenia kolek, jedną z coraz częściej polecanych kuracji jest suplementacja probiotyczna. Probiotyki składają się głównie ze szczepów bakterii z rodzajów Bifidobacterium i Lactobacillus, które odgrywają ważną rolę w ochronie przed mikroorganizmami patogennymi, wzmacniają układ odpornościowy gospodarza, zmniejszają odpowiedź przeciwzapalną oraz stymulują prawidłowe dojrzewanie układu pokarmowego.

Czy probiotykoterapia ma wpływ na pojawienie się kolek i skraca czas płaczu dziecka? O tym w kolejnym wpisie.

Źródło: Shirazinia R, Golabchifar AA, Fazeli MR. Efficacy of probiotics for managing infantile colic due to their anti-inflammatory properties: a meta-analysis and systematic review. Clin Exp Pediatr. 2021 Dec;64(12):642-651. doi: 10.3345/cep.2020.01676. Epub 2021 Apr 12. PMID: 33848417; PMCID: PMC8650819.

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

1 Response

  1. 20 września 2022

    […] Czy to na pewno kolka? […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *