Czy anemia w ciąży może powodować niedobory żelaza u dziecka?

Zbyt niski poziom żelaza w ciąży może dotyczyć nawet 40% ciężarnych na całym świecie. Problem ten dotyczy nie tylko krajów o niskim spożyciu żelaza w diecie. Jak anemia w ciąży wpływa na ilość żelaza u dziecka?

Jak duży jest problem anemii u ciężarnych?

Niedokrwistość z niedoboru żelaza jest niezwykle powszechna, szczególnie w krajach rozwijających się. Szacuje się, że na świecie anemia w ciąży dotyczy nawet co drugiej kobiety.  Niedobór żelaza w czasie ciąży jest jedną z głównych przyczyn anemii u niemowląt i małych dzieci. Wiele kobiet przez całą ciążę nie osiąga minimalnego wymaganego poziomu żelaza, nawet jeśli dostarcza wystarczającą ilość żelaza z dietą.

Jak anemia w ciąży wpływa na matkę i dziecko?

W czasie ciąży niedokrwistość z niedoboru żelaza niekorzystnie wpływa na samopoczucie matki i rozwój płodu. Kobiety ciężarne z anemią często doświadczają:

  • trudności z oddychaniem,
  • omdleń,
  • zmęczenia,
  • kołatania serca,
  • problemów ze snem.

Podczas anemii zwiększa się również ryzyko rozwoju infekcji okołoporodowej, stanu przedrzucawkowego i krwawienia. Nieleczona anemia w ciąży może wpłynąć również na komplikacje okołoporodowe i niską masę urodzeniową dziecka.

Niedobór żelaza w pierwszym trymestrze ma bardziej negatywny wpływ na wzrost płodu niż niedokrwistość rozwijająca się w późniejszym okresie ciąży!

Anemia ciężarnej jest związana z mniejszymi zapasami żelaza u noworodka

Obniżone zapasy żelaza u noworodka mogą utrzymywać się do pierwszego roku życia i prowadzą do niedokrwistości z niedoboru żelaza. Żelazo jest niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka, a na wcześniejszym etapie jego niedobór może być związany z zaburzeniami rozwoju układu nerwowego.

Badania w krajach rozwijających się, w których częściej występuje anemia ciężarnych pokazały, że anemia u noworodków i małych dzieci może skutkować:

  • zaburzeniami mowy,
  • opóźnionym rozwojem,
  • niska masą ciała,
  • podatnością na infekcje.

Karmienie piersią zwiększa zwykle zapasy żelaza u noworodka i zabezpiecza dzieci przed anemią, ale problem może jednak nasilić się, gdy matka przez okres ciąży oraz podczas karmienia piersią ma niski poziom żelaza.

Zauważono również, że stężenie żelaza w mleku matki spada wraz z upływem czasu w okresie laktacji. W przypadku niemowląt z grup ryzyka konieczne jest zatem uważne monitorowanie i odpowiednia suplementacja, zarówno matki, jak i dziecka.

Źródło: Abu-Ouf NM, Jan MM. The impact of maternal iron deficiency and iron deficiency anemia on child’s health. Saudi Med J. 2015;36(2):146-149. doi:10.15537/smj.2015.2.10289.

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *