Czy Polacy spożywają wystarczającą ilość folianów w diecie?

Dzisiejszym tematem będą foliany i kwas foliowy. Wiele osób nie wie, że przyswajalność kwasu foliowego z suplementu jest często dwa razy większa niż z folianów dostarczonych z żywnością, dlatego w przypadku podejrzenia niedoboru lepiej wybrać suplement. 

Co to są foliany i gdzie możemy je spotkać?

Foliany to grupa związków, która wykazuje aktywność witaminową, a najbardziej aktywny biologicznie jest kwas foliowy. Co ciekawe kwas foliowy nie występuje naturalnie w żywności i jest otrzymywany wyłącznie syntetycznie. Foliany występują w produktach pochodzenia roślinnego, a ich bogatym źródłem są:  nasiona roślin strączkowych, zielone warzywa, takie jak: brokuły, sałata, korzeń i liście pietruszki, brukselka, jarmuż czy szpinak. Źródłem produktów odzwierzęcych jest przede wszystkim wątroba (najlepiej wołowa) i żółtka jajek.

Wchłanianie folianów

Wchłanianie folianów  z żywności jest bardzo ograniczone i często nie przekracza 50%. Znacznie większe wchłanianie ma syntetyczny kwas foliowy z preparatów farmaceutycznych, dlatego kobietom ciężarnym – oprócz prawidłowej, zróżnicowanej diety – zaleca się suplementację kwasu foliowego.

Ile folianów powinniśmy dostarczać, a ile dostarczamy faktycznie?

Dorosły człowiek powinien spożywać ok. 400 ug folianów na dobę. Nie ma zbyt wielu badań, które pokazywałyby, ile folianów dostarczają Polacy z codzienną dietą. Ewa Sicińska i Joanna Wyka zrobiły przegląd dostępnej literatury z lat 2000-2010, która dotyczyła spożycia tych witamin w naszej populacji.  Wyniki analizy pokazały, że średnie spożycie folianów wśród osób dorosłych (18-96 lat) wahało się w rożnych grupach w zakresie 110-352 µg/osobę/dobę.

Młode kobiety (18-35 lat), niebędące w ciąży spożywały średnio 127-315µg tej witaminy dziennie. Część z nich (18-25%) deklarowała stosowanie suplementów kwasu foliowego. Osoby starsze w wieku 60 lat i powyżej spożywały 133-284 µg/os/d i jedynie 13-14% z nich stosowało suplementy. Głównym źródłem omawianej witaminy w diecie osób dorosłych były przede wszystkim warzywa oraz pieczywo.

Podsumowanie

Niskie spożycie zielonych warzyw i strączków może powodować niedobór kwasu foliowego, co przyczynia się do powstania wielu schorzeń w tym niedokrwistości, osteoporozy, chorób sercowo-naczyniowych oraz chorób metabolicznych. Jeśli nie jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości folianów w diecie, warto rozważyć suplementację kwasem foliowym.

Źródło: Ewa Sicińska, Joanna Wyka. Spożycie folianów w Polsce na podstawie piśmiennictwa z ostatnich 10 lat (2000-2010). ROCZN. PZH 2011, 62, Nr 3, 247 – 256

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *