Mikrobiom na wczesnych etapach życia dziecka
Dzisiaj pierwsza część dotycząca mikrobiomu dzieci. Dowiecie się, kiedy zaczyna rozwijać się mikrobiom dzieci i czy skład mikroorganizmów wcześniaków różni się od dzieci urodzonych w terminie. Zapraszam do krótkiej lektury: Zapraszam do krótkiej lektury:
Mikrobiom płodu
Do tej pory nie ma jednoznacznych dowodów na to, że podczas ciąży niewielka liczba komensalnych drobnoustrojów może skolonizować przewód pokarmowy płodu. Do niedawna uważano, że środowisko macicy jest sterylne. To założenie zostało zakwestionowane przez kilka badań, w których znaleziono dowody na obecność bakterii w macicy, łożysku , pępowinie, płynie owodniowym, a także w smółce, wskazując, że bakterie mogą być przenoszone już podczas rozwoju płodowego. Dane te są jednak sprzeczne, a samo DNA drobnoustrojów może zostać wykryte z powodu zanieczyszczenia i do tej pory nie udowodniono, że drobnoustroje są zdolne do życia w macicy.
Mikrobiom noworodka
Jelita dziecka w łonie matki są zatem jałowe, a pierwsze mikroorganizmy zasiedlają przewód pokarmowy noworodka podczas porodu. Skład mikrobiomu jelitowego w pierwszych tygodniach życia dziecka zmienia się bardzo intensywnie, przy czym wykazuje on najwięcej podobieństw do mikrobiomu matki do ok. 4 miesiąca życia noworodka. Mikrobiota dziecka urodzonego siłami natury oraz takiego, który przyszedł na świat za pomocą cięcia cesarskiego różni się składem i różnorodnością. Wydaje się, że mikrobiom dzieci po cesarskim cięciu jest mniej zróżnicowany i dłużej dojrzewa, a zmiany te mogą utrzymywać się nawet do kilku lat.
Mikrobiom wcześniaków
Wcześniaki mają często znacznie słabiej rozwinięte jelita, co może zaburzać rozwój równowagi między gospodarzem a mikrobiotą we wczesnym okresie życia dziecka. Badania pokazują, że u wcześniaków możemy zaobserwować zwiększoną liczebność Proteobacteria i zmniejszoną liczebność Firmicutes i Bacteroidetes, co wskazuje na zmiany dysbiotyczne. Wcześniaki mają też mniejszą różnorodność mikrobiomu w zależności od długości trwania ciąży, metody porodu oraz stosowania sterydów i antybiotyków negatywnie wpływających na rozwój mikrobiomu jelitowego.
Źródło: Mohammadkhah AI, Simpson EB, Patterson SG, Ferguson JF. Development of the Gut Microbiome in Children, and Lifetime Implications for Obesity and Cardiometabolic Disease. Children (Basel). 2018;5(12):160. Published 2018 Nov 27. doi:10.3390/children5120160
Przeczytaj więcej: