Probiotykoterapia a biegunka podróżnych
W okresie wakacyjnym wielu osób wybiera urlop za granicą. Częsty kierunek podróży to południe Europy lub tropiki. Niestety kontakt z obcym otoczeniem oraz nową florą bakteryjną, może skutkować problemami żołądkowo-jelitowymi. Jednym z częściej występujących tego typu problemów jest biegunka podróżnych. Dotyka ona nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Czy możemy się jej ustrzec? A jeśli tak, to jak?
Czy probiotyki będą działać prewencyjnie w biegunce podróżnych?
Aby rozwiązać tę kwestię, warto sięgnąć po pewną metaanalizę. Dlaczego? Bo jest to metoda badawcza, która polega na zbieraniu i analizie wyników wszystkich dotychczasowych badań w danej dziedzinie.
Takie badanie, przeprowadzone pod kierunkiem Jong-Myon Bae z Uniwersytetu w Korei, obejmowało analizę 11 randomizowanych badań klinicznych, w których większość uczestników stosowała różne szczepy Lactiplantibacillus lub S. Boulardii.
Badanie miało na celu sprawdzenie, czy stosowanie probiotyków może łagodzić objawy żołądkowo-jelitowe związane z infekcjami bakteryjnymi, które odpowiadają za 80% przypadków biegunki podróżnych.
Analiza statystyczna wykazała, że suplementacja probiotykami istotnie zmniejsza ryzyko wystąpienia oraz objawy biegunki podróżnych.
Biegunka podróżnych. Czy warto prewencyjnie przyjąć antybiotyk?
W kontekście egzotycznych podróży możecie znaleźć wiele nietrafionych „porad” w Internecie. Szczególnie często zdarzają się też takie, które są związane z profilaktyczną antybiotykoterapią. W rzeczywistości, zgodnie z wytycznymi Międzynarodowego Towarzystwa Medycyny Podróży z 2017 roku, antybiotyki nie są zalecane jako środek profilaktyczny przeciwko biegunce podróżnych.
Jak suplementować probiotyki?
Najlepiej zacząć suplementację kilka dni przed podróżą. Probiotyki przyjmujemy także w trakcie urlopu oraz przez kilka dni po powrocie z wyjazdu. Co ważne, w przypadku prewencyjnej probiotykoterapii biegunki podróżnych polecam preparat jednoszczepowy.
Źródło: Bae JM. Prophylactic efficacy of probiotics on travelers’ diarrhea: an adaptive meta-analysis of randomized controlled trials. Epidemiol Health. 2018;40:e2018043. doi: 10.4178/epih.e2018043. Epub 2018 Aug 29. PMID: 30189723; PMCID: PMC6232657.